Madrid 6. októbra 2017 (HSP/RT/Foto:TASR/Victoria Jones/PA via AP)

Napriek neschopnosti Tonyho Blaira zabezpečiť mier na Blízkom východe a jeho spustenie krvavej, nelegálnej vojny v Iraku, si bývalý britský premiér údajne myslí, že bude dobrým sprostredkovateľom medzi Katalánskom a Madridom, keď napätie v súvislosti s nezávislosťou regiónu rastie
Bývalý britský premiér Tony Blair

Podľa Daily Express sa Blair stane sprostredkovateľom rozhovorov medzi katalánskou administratívou pod vedením Carlesa Puigdemonta a konzervatívnym vedením predsedu vlády Mariana Rajoya v Madride.
Zatiaľ čo Blair sa považuje za odborného vyjednávača po tom, ako sa zapojil do vyjednávacích rozhovorov počas Veľkopiatkovej dohody v Severnom Írsku a mierových rozhovorov Organizácie Spojených národov na Blízkom východe. Kritici však nesúhlasia.
Blair zastával funkciu v OSN už osem rokov, ale nedosiahol žiaden skutočný pokrok v mierových rozhovoroch medzi Izraelom a Palestínou. Pozorovatelia jeho úlohy v OSN povedali, že sa na mieste neobjavil častejšie ako raz za mesiac a zostal len dva alebo tri dni.
Jeho “úspechy” vrátane odstránenia izraelských kontrolných bodov v niektorých oblastiach sú spochybnené niektorými pozorovateľmi, ktorí tvrdia, že by k nim došlo aj bez Blairovej pomoci. Blairove plány na zníženie nezamestnanosti, naštartovanie ekonomiky a zvýšenie HDP o 50 percent sa ukázali ako neúspešné.
Pre jeho údajnú proizraelskú zaujatosť a jeho žiadostivosť o zabezpečenie lukratívnych obchodov s firmami, ako je PetroSaudi, čo je ropná spoločnosť s prepojeniami na vládnucu saudskú kráľovskú rodinu, mnohí veria, že jeho srdce nie je na správnom mieste.
Niekto, kto má takú „pestrú“ minulosť, sa bude vždy snažiť vykresliť ako zjednocujúca postava mieru. Nie je pochýb, že štatút mierotvorcu Blaira, ktorý pôsobil ako kľúčová sila vojny v Afganistane a Iraku, kde jeho vláda prišla s dôkazmi na ospravedlnenie invázie, je prinajmenšom sporný.
Situácia na severovýchode Španielska sa počas víkendu zhoršila, keď polícia napadla voličov hlasujúcich v referende, ktoré Najvyšší súd štátu považuje za nezákonné. Španielske úrady zlyhali vo svojich snahách zastaviť hlasovanie, pričom ich konanie iba upevňuje rozdiely medzi Španielskom a Katalánskom. Katalánski predstavitelia tvrdia, že 90 percent ľudí hlasovalo za nezávislosť.
Vedúci predstaviteľ UKIP Ben Walker povedal pre Daily Express, že Blair ako sprostredkovateľ rozhovorov “bude pripomínať proces čarodejníctva zo 17. storočia.” “Tony Blair je fanatik EÚ, ktorý bude robiť všetko, čo potrebuje Brusel – čo v tomto prípade znamená ignorovať želania obyvateľov Katalánska … Postaví sa na stranu španielskej vlády a bude ignorovať skutočnosť, že španielsky ústavný súd nie je neutrálny.”