New York 20. februára 2019 (HSP/Foto: Pixabay)
 
Podľa nových pravidiel, ktoré tento týždeň uverejní New York City Commission on Human Rights, bude obťažovanie, potrestanie alebo prepustenie ľudí na základe ich vlasov alebo účesov v práci, škole alebo vo verejných priestoroch, považované za rasovú diskrimináciu. Informácie priniesli New York Times

Ilustračné foto

Zmeny v zákone sa vzťahujú na akúkoľvek osobu v New Yorku, ale zameriavajú sa hlavne na odstránenie nerovného zaobchádzania s čiernymi ľuďmi; usmernenia výslovne uvádzajú právo Newyorčanov na udržiavanie svojich “prirodzených vlasov, ošetrených alebo neošetrených účesov, ako sú napríklad cornrows, twists, afro a dovoľujú vlasy ponechať  neskrátené.
Usmernenia v praxi poskytujú právne prostriedky jednotlivcom, ktorí boli obťažovaní, ohrozovaní, potrestaní, ponižovaní alebo prepustení z dôvodu štruktúry alebo štýlu ich účesu. Mestská komisia môže za takéto zaobchádzanie kvôli účesu uložiť pokutu až 250-tisíc dolárov. Komisia môže tiež presadiť zmeny vnútornej politiky a rekvalifikovať inštitúcie, ktoré porušujú pravidlá.
Rozhodnutie reaguje na neoprávnené postihy na niektorých pracoviskách, kde sú zamestnanci trestaní za afroúčesy, dredy alebo copy, prípadne za nosenia šatiek. Za zvlášť neprípustné radnica označuje “rasistické stereotypy”, ktoré sa objavujú vo vzťahu k účesom Afroameričanov.
Podľa newyorského denníka ide o prvé podobné opatrenie v USA. Nová smernica je založená na tom, že “účesy vyjadrujú rasovú, etnickú alebo kultúrnu identitu”, a preto budú chránené mestskými zákonmi o ľudských právach, ktoré zakazujú diskrimináciu na základe rasy, pohlavia, národnostného pôvodu, náboženstva a iných menšinových skupín.
Doteraz neexistoval právny precedens na federálnom súde na ochranu vlasov. Avšak komisia pre ľudské práva v New Yorku uznáva oveľa viac oblastí diskriminácie ako federálne právo, a to aj v oblasti zamestnania, bývania, tehotenstva a rodinného stavu. Jej úrad na presadzovanie práva môže vykonávať vyšetrovanie a má možnosť predvolávať svedkov a trestne stíhať porušenia.
“Neexistuje nič, čo by nám zabránilo v odsúdení týchto pravidiel, ktoré zakazujú prirodzené vlasy alebo účesy,  ktoré sú najviac spájané s čiernymi ľuďmi,” povedala Carmelyn P. Malalisová, komisárka a predsedníčka Newyorskej komisie pre ľudské práva.
 
 
Príspevok New York zakazuje diskrimináciu na základe vlasov zobrazený najskôr Hlavné správy.