Washington 30. novembra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Cliff Owen)

Rexa Tillersona by na čele americkej diplomacie mal v nasledujúcich týždňoch nahradiť riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Mike Pompeo.
Na snímke americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson

Informáciu zverejnil vo štvrtok mienkotvorný denník The New York Times (NYT) s odvolaním sa na vysokopostavených vládnych činiteľov.
Podľa periodika predbežne nie je jasné, či prezident USA Donald Trump už rozhodol, respektíve nariadil personálnu zmenu vo vláde. Tlačovej agentúre Reuters sa zatiaľ nepodarilo získať potvrdenie o pravdivosti informácie spomínaného denníka.
Noviny súčasne informovali, že podľa plánu by vedenie CIA mal prevziať republikánsky senátor Tom Cotton.

Trump sa vyhol odpovedi na otázky ohľadom Tillersonovho odvolania
Americký prezident Donald Trump sa vyhol priamej odpovedi na otázku, či sa chystá odvolať ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.
“Je tu. Rex je tu,” odpovedal Trump novinárom, ktorí sa počas jeho stretnutia s bahrajnským korunným princom domáhali odpovede na svoje otázky o ďalšom diplomatovom osude.
Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová vo štvrtok v reakcii na správy, že Trump zvažuje odvolanie šéfa diplomacie, deklarovala, že Tillerson naďalej vedie ministerstvo zahraničných vecí.
“Žiadne oznámenia ohľadom personálnych zmien,” vyhlásila hovorkyňa s tým, že Tillerson aj naďalej vedie svoj rezort a celá vláda sa sústreďuje na zvŕšenie “tohto neuveriteľne úspešného prvého roku administratívy prezidenta Trumpa”.
Trump a Tillerson sa údajne nezhodujú v dôležitých oblastiach zahraničnej politiky vrátane Severnej Kórey a Iránu. Ich vzájomné vzťahy sú veľmi napäté a spôsobili, že o Tillersonovom odvolaní sa špekuluje už niekoľko mesiacov, konštatovala AP.
Podľa nej mal Tillerson vo štvrtok vystúpiť na podujatí venovanom celosvetovému úsiliu v boji proti AIDS. Ministerstvo zahraničných vecí však v stredu vyhlásilo, že ho zastúpi jeho námestník.
Na budúci týždeň sa zasa v Bruseli koná schôdzka ministrov zahraničných vecí členských štátov NATO. Americký rezort diplomacie zatiaľ účasť Tillersona na nej nepotvrdil.