New York 2. apríla 2020 (HSP/NYT/Foto:Screenshot New York Times)

Čínski predstavitelia a spravodajské kanály po kritike amerických predstaviteľov za politizáciu pandémie vzniesli nepodložené teórie, že zdrojom vírusu sú Spojené štáty píše New York Times

Screenshot New York Times

Pentagon vyslal v októbri na vojenské svetové hry v čínskom meste Wu-Chan 17 tímov s viac ako 280 atlétmi a ostatnými zamestnancami. Čína si tak vymyslela novú teóriu o vzniku vírusu.  Je to americká choroba, ktorú mohli priniesť členovia armády Spojených štátov, ktorí navštívili Wu-chan v októbri.

Neexistuje síce žiadny dôkaz, ktorý by to podporil, ale predstava dostala oficiálne potvrdenie od čínskeho ministerstva zahraničných vecí, ktorého hovorca obvinil amerických úradníkov z toho, že nepriznali, čo vedia o tejto chorobe.

Úmyselné šírenie nepodloženej teórie, ktorá v piatok cirkulovala na prísne kontrolovanom internete v Číne, bolo poháňaná najhoršími inštinktami úradníkov na oboch stranách.

Iniciatíva prišla na Twitter po sérii príspevkov od hovorcu ministerstva Zhao Lijiana, ktorý využil platformu, ktorá je v Číne blokovaná, na presadzovanie novej agresívnej diplomatickej stratégie. S najväčšou pravdepodobnosťou má odvrátiť pozornosť od vlastných nesprávnych krokov Číny v prvých týždňoch epidémie zasiatím zmätku, alebo aspoň neistoty doma i v zahraničí.

Príspevky pána Zhaa sa zdali byť odvetou podobne nepodložených teórií o pôvode ohniska, ktoré sa rozšírilo v Spojených štátoch. Vyšší úradníci tam označili epidémiu za „vírus Wu-chan“ a aspoň jeden senátor temne naznačil že epidémia začala únikom čínskej biologickej zbrane.

Zdá sa, že tento malý káder čínskych predstaviteľov veľkého objemu si neuvedomuje, že kupecké konšpiračné teórie sú pre Čínu úplne sebazničujúce v okamihu, keď sa chce považovať za pozitívneho prispievateľa na celom svete.

Victor Shih, docent na Kalifornskej univerzite v San Diegu, ktorý študuje čínsku politiku, uviedol, že zatiaľ čo kampaň bola s najväčšou pravdepodobnosťou pokusom rozptýliť a odvrátiť vinu, oveľa znepokojivejšou možnosťou bolo, že niektorí predstavitelia túto myšlienku vymysleli a presvedčili špičkových vodcov tomu veriť. „Ak vedenie skutočne verí v zavinenie vlády USA,“ varoval, „môže sa správať spôsobom, ktorý dramaticky zhoršuje bilaterálne vzťahy.“

Čínsky vodca Xi Jin-ping čelil ostrej kritike dokonca aj doma za to, že vláda nezvládla vypuknutie epidémie. Verejný hnev vypukol vo februári, keď lekár, ktorý bol potrestaný za upozornenie svojich kolegov na koronavírus zomrel, čo viedlo cenzorov, aby zdvojnásobili svoje úsilie potlačiť verejnú kritiku.

Čínski predstavitelia opakovane naliehali na predstaviteľov v iných krajinách, aby nespolitizovali to, čo je v záujme verejného zdravia. Najmä konzervatívci v Spojených štátoch boli kritizovaní za „stigmatizáciu“ čínskeho ľudu. Štátny tajomník Mike Pompeo sa zmienil o „víruse Wuhan“ a zástupca Kevin McCarthy, republikán z Kalifornie, hovoril o „čínskom koronavíruse“. Čínski predstavitelia a štátne spravodajské médiá v reakcii na to zvýšili kritiku komentárov amerických predstaviteľov.

Iba niekoľko dní pred posledným príspevkom pána Zhaa zverejnila tlačová agentúra Xinhua komentár, v ktorom odsúdila „jedovatú politiku koronavírusov Washingtonu“ a varovala, že jej šírenie klebiet povzbudilo „strach, rozdelenie a nenávisť“.

„Ich nebezpečne nezodpovedné vyhlásenia sú v tejto drastickej hodine, ktorá si vyžaduje solidaritu a spoluprácu, veľmi kontraproduktívne a mohli by byť oveľa hrozivejšie ako samotný vírus.“

Koronavírus podľa všetkých dôkazov pochádza z čínskeho mesta Wu-Chan. Vedci zatiaľ identifikovali presný zdroj vírusu. Predbežné štúdie ho spojili s vírusom v netopieroch, ktoré prešli iným cicavcom pred nakazením ľudí.

Vysoký úradník čínskej národnej komisie pre zdravie, Liang Wannian, uviedol na briefingu v Peking minulý mesiac, že ​​pravdepodobným medzičlánkom bol pangolín, ohrozený druh, ktorý sa obchoduje takmer výlučne v Číne pre svoje mäso a šupiny, ktoré sú určené na použitie v tradičnej medicíne.

Tvrdenie pána Zhaa začalo príspevkom odkazujúcim na video riaditeľa amerického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Roberta R. Redfielda, v ktorom sa snažil navodiť dojem, že epidémia sa mohla začať v USA. (O tom, že s predmetného videa nič také nevyplýva sme písali TU)

„Kedy sa objavil prvý pacient v USA?“ napísal Zhao na Twitteri, najskôr v angličtine a osobitne v čínštine. „Koľko ľudí je nakazených. Aké sú názvy nemocníc? Môže to byť americká armáda, ktorá priniesla epidémiu do Wu-chanu. Buďte transparentní! USA nám dlhujú vysvetlenie.“

Poznámky pána Zhaa sa šírili na najvýznamnejšej čínskej platforme sociálnych médií Weibo. V piatok neskoro popoludní sa tento hashtag zobrazil viac ako 160 miliónov krát spolu so snímkami snímok z pôvodných príspevkov na Twitteri.

Ministerstvo zahraničia si v piatok predvolalo čínskeho veľvyslanca, aby protestovalo proti pripomienkam pána Zhaa, uviedli predstavitelia Trumpovej administratívy.

Na pravidelnom briefingu na ministerstve zahraničných vecí v piatok sa ďalší hovorca čínskeho veľvyslanectva Geng Shuang vyhýbal odpovedi, či výroky pána Zhaa odrážajú oficiálnu čínsku politiku.

„Medzinárodné spoločenstvo, vrátane Spojených štátov, má v skutočnosti odlišné názory na zdroj vírusu. V posledných dňoch som hovoril, že čínska strana vždy verila, že ide o vedecký problém a vyžaduje si vedecké a odborné názory.“

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj