New York/Praha 27. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Aaron Favila)
 
Českých a amerických vojakov pôsobiacich v Afganistane vyšetrujú pre podozrenie z podielu na smrti afganského vojaka, ktorý bol zbitý vo väzbe Severoatlantickej aliancie na afganskej pôde. Informoval o tom v pondelok americký denník The New York Times (NYT)

Ilustračné foto

Príslušníka afganského komanda vypočúvali v súvislosti s vraždou českého vojaka.
Česká armáda obvinenia odmieta. “Striktne odmietame podobné obvinenia. Prebieha štandardné vyšetrovanie útoku príslušníka afganských bezpečnostných síl na českého vojaka, ktorého sa zúčastňujú všetky zainteresované strany,” uviedol pre spravodajský server iDNES.cz hovorca českého ministerstva obrany Jan Pejšek.
Člen špeciálnych síl Vahidulláh Chán bol podozrivý z vraždy rotného Tomáša Procházku z 22. októbra. Jeho vražda bola jedným z najzávažnejších útokov príslušníkov afganských bezpečnostných zložiek na koalíciu vedenú Západom, konštatovali NYT.
Rotný Procházka padol, keď na neho afganský vojak začal strieľať. Posmrtne ho povýšili do hodnosti štábneho práporčíka a minister obrany Lubomír Metnar mu taktiež udelil Kríž obrany štátu.
Procházka je už štvrtým padlým českým vojakom v Afganistane v tomto roku. V auguste zahynuli po teroristickom útoku pri základni v Bagráme Kamil Beneš, Martin Marcin a Patrik Štěpánek, ktorí slúžili v mechanizovanom prápore v Tábore, pripomína v utorok server Novinky.cz.
 
Príspevok New York Times: Českých a amerických vojakov vyšetrujú pre smrť zbitého väzňa zobrazený najskôr Hlavné správy.