Bratislava 23. augusta 2018 (HSP/Foto:SITA-Marko Erd)
 

Návrh na zmenu voľby ústavných sudcov, ktorý v stredu schválila vláda, podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) nerieši zásadný problém slovenského ústavného súdnictva – podriadenosť niektorých jeho sudcov vládnej moci.

Na snímke poslanec NR SR za stranu SaS Alojz Baránik (hore)

„Ústavný sudca by mal byť nielen odborníkom na ústavné právo, ale mal by hlavne preukazovať aj cit pre spravodlivosť, a to nezávisle na vláde,“ uviedol poslanec NR SR a tímlíder SaS pre spravodlivosť Alojz Baránik a doplnil: „Pre stabilitu a predvídateľnosť ústavného systému na Slovensku je doslova zhubné, ak ústavný súd dokáže v prípade voľby generálneho prokurátora prezidentovi priznať právo odmietnuť návrh Národnej rady, ale v iných mu to odopiera, pričom spoločným menovateľom tejto právnej ekvilibristiky je to, že vyhovujú strane Smer-SD.“
Keďže jestvujúce vládne zoskupenie akceptuje iba vlastné personálne návrhy na ústavných sudcov, správnym riešením je podľa SaS vytvoriť také pravidlá, ktoré priamo z ústavy zabezpečia zvolenie ústavných sudov na pluralitnom základe, aby relevanciu mali aj návrhy opozície či tretieho sektora.
„To, čo presadil minister spravodlivosti Gál a čo mu schválila vláda, sú len zmeny, kde podstata, že o ústavných sudcoch rozhoduje parlamentná väčšina, má zostať nezmenená. Je to premárnená šanca na radikálne zlepšenie slovenskej ústavnosti,“ dodal A. Baránik.
Redakciu informovala Katarína Svrčeková, vedúca Komunikačného oddelenia a hovorkyňa SaS.
 

Príspevok Nevyužitá príležitosť na radikálne zlepšenie slovenskej ústavnosti, hodnotí SaS návrh zmeny voľby ústavných sudcov zobrazený najskôr Hlavné správy.