Varšava 5. apríla 2018 (HSP/Foto: screenshot YouTube)
 
Uplynuli už dva týždne od okamihu, keď Tomasz Komenda opustil múry väznice vo Wroclawi. Bol tam 18 rokov za zločin, ktorého sa nedopustil. O svojich pocitoch prehovoril pre poľskú TVN v relácii “Supervízor”

Poliak Tomasz Komenda, ktorý bol ako nevinne odsúdený 18 rokov vo väzení

Odsúdený bol za údajné znásilnenie a vraždu 15-ročnej Malgorzaty, ktorá sa nevrátila z diskotéky. Tlak verejnosti taktiež vplýval na celý proces, ktorý sprevádzali chyby, a uznal Komendu za vinného.
Ďakuje trom osobám, ktoré mu pomohli dostať sa na slobodu. Prvým bol pán Remigiusz z Centrálneho vyšetrovacieho úradu. “Povedal mi, že vie, že som nevinná osoba a urobí všetko preto, aby došlo k spravodlivosti,” povedal Komenda o svojom prvom stretnutí s Remigiuszom. Ten sa napriek všetkému podujal zájsť do obce Miloszyce a pýtať sa miestnych ľudí na okolnosti prípadu. Nakoniec prišiel k informáciám, že existuje muž, ktorý by mohol byť skutočným páchateľom. Spojil sa s prokurátorom Sobieskim a Tomankiewiczom, ktorí tiež pomohli objasniť prípad.
Mohol byť prepustený z väzenia po 15 rokoch, keby uznal vinu, ale on si stál za svojím: “Povedal som, že nikdy nepripustím niečo, čo som neurobil.” Aj teraz mu dal sudca len podmienečné prepustenie. “Ešte mi to celé nedošlo. Stále je tu adrenalín. Ešte o tom nemôžem poriadne hovoriť,” vysvetľuje Komenda.
Svoj typický deň vo väzení opísal ako “smutný, šedý a depresívny”. Počas celých 18 rokov bola rodina jedinými ľuďmi na jeho strane. Nikto neveril v jeho nevinu. Jeho spoluväzni aj dozorcovia ho brali ako pedofila a tak sa k nemu aj správali. Denne bol šikanovaný, pľuli naňho, bili ho a nikto sa ho nezastal. “Nechcem, aby niekto prešiel tým, čím som prešiel ja,” zdôraznil.
41-ročný muž teraz vraví, že sa bude cítiť ako “skutočne slobodný človek” až po tom, čo ho najvyšší súd formálne zbaví viny. “Bude to trvať dlho, kým sa vrátim do môjho sveta,” povedal v televíznom štúdiu.
 
Príspevok Nevinný Poliak bol 18 rokov vo väzení. Potrebuje čas, aby sa vrátil do normálneho života zobrazený najskôr Hlavné správy.