Bratislava 13. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Nevidiacim chodcom s bielou palicou zastavilo tento rok na priechode pre chodcov o niečo viac vodičov než vlani. Počas dnešnej celoslovenskej dopravno-osvetovej akcie im nezastavilo 18,3 percenta vodičov. Vlani tak neurobilo 19,5 percenta z nich.
Ilustračné foto

Poukázať na potrebnú zvýšenú ohľaduplnosť a pozornosť voči chodcom so zrakovým postihnutím bolo cieľom ôsmeho ročníka dopravno-preventívnej akcie Deň bielej palice. Vodiči na slovenských cestách sa tak dnes ocitli pod drobnohľadom preventistov z Prezídia Policajného zboru i Mestskej polície Bratislavy. Nevidiaci na 54 priechodoch pre chodcov v 47 slovenských mestách zdvihnutím a jemným zamávaním bielej palice naznačovali vodičom, že chcú prejsť na opačnú stranu cesty. Kto figurantom nedal prednosť, zastavila ho polícia.
“V štatistike Dňa bielej palice 2017 svieti číslo 18,3. Presne toľko percent áut nedalo chodcom s bielou palicou po signalizácii na priechode prednosť,” povedala koordinátorka akcie Dušana Blašková z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Najmenej zodpovedne sa dnes správali vodiči v Bratislavskom kraji. Nevidiacim chodcom s bielou palicou tu nezastavilo na priechode 27,4 percenta vodičov.  Najzodpovednejšie v rámci Slovenska sa jazdilo v Košickom kraji. Nevidiacim tu nezastavilo 12,7 percenta šoférov.
“Aj ľudia so zrakovým postihnutím sa púšťajú cestou-necestou, akurát s bielou palicou v ruke a vodiči sa musia naučiť, ako stretnutie s nimi zvládnuť bez stresu a hlavne bez nebezpečenstva,” podotkla Blašková.
V roku 2016 sa akcia uskutočnila v 49 mestách a na 57 priechodoch pre chodcov. Nevidiacemu vtedy nezastavilo 19,5 percenta vodičov. Najhoršie obstál s 29 percentami Prešovský kraj, naopak najlepšie Trenčiansky kraj s 13 percentami.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.