Bratislava 20. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Pusňškáš)

Zoznam pätice štátnych sviatkov, ktoré sú v slovenskom kalendári, by sa mal pozmeniť. Poslanci opozičnej SaS navrhujú, aby bol štátnym sviatkom 28. október. V tento deň v roku 1918 vznikla Československá republika. Podľa liberálov ide o jeden z najvýznamnejších dní v novodobej histórii Slovenska, pričom sa blíži sté výročie tohto dátumu. Novelou zákona o štátnych sviatkoch sa bude parlament zaoberať už na septembrovej schôdzi.
Poslanci SaS chcú 28. október zaradiť medzi štátne sviatky

Aby sa zoznam štátnych sviatkov nerozšíril, SaS navrhuje preradiť 1. september – Deň Ústavy Slovenskej republiky medzi pamätné dni. “Vznik Československa znamenal pre slovenský národ po prvý raz v dejinách, že sa stal štátotvorným národom, pre Slovensko jeho vôbec prvé územné a štátne vymedzenie a základ moderného ekonomického, sociálneho, vzdelanostného a kultúrneho rozvoja. Demokratická a humanistická tradícia prvej Československej republiky je pre občanov Slovenskej republiky významným zdrojom národnej hrdosti a občianskeho sebavedomia,” argumentujú liberáli.
Zároveň pripomínajú, že počas trvania česko-slovenského štátu bol 28. október štátnym sviatkom. Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993 a prijatí zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch sa 28. október nedostal nielen do zoznamu štátnych sviatkov SR, ale dokonca ani medzi pamätné dni. “Pamätným dňom sa 28. október stal až v roku 1999. Vzhľadom na historický význam tohto dňa sa navrhuje jeho preradenie z pamätných dní medzi štátne sviatky,” vysvetľujú.
Spomínaný Deň Ústavy SR pripadajúci na 1. septembra podľa SaS priamo súvisí so vznikom samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993. Na túto udalosť sa však už viaže ďalší štátny sviatok, a to 1. január – Deň vzniku Slovenskej republiky.
Na iniciatívu poslancov SaS reagoval pred časom na sociálnej sieti komentátor Eduard Chmelár. “Štyria poslanci NR SR (Ondrej Dostál, Peter Osuský, Viera Dubačová a Zuzana Zimenová), ktorí sa ani po štvrťstoročí nevedia zmieriť s existenciou samostatnej Slovenskej republiky, opäť využili uhorkovú sezónu na to, aby navrhli vyhlásiť za štátny sviatok Deň vzniku Československa a zrušiť ako štátny sviatok Deň Ústavy Slovenskej republiky,” napísal Chmelár.
“Odhliadnime teraz od faktu, že títo poslanci a poslankyne si nectia základný zákon štátu, na ktorý po svojom zvolení prisahali, hoci uprednostňovať oslavy zaniknutého štátu pred kľúčovým okamihom vzniku vlastného je absurdný anachronizmus, ktorý sa môže stať len na Slovensku,” ozrejmil a dodal: “Napriek tomu nemám nič proti povýšeniu výročia vzniku Československa na štátny sviatok. Nie ako oslavu štátu, ktorý zanikol na tie isté choroby ako Rakúsko-Uhorsko, ale ako oslavu republikánskych hodnôt, kedy sme sa zbavili monarchie a začali budovať tradície republiky. No deň, ktorý je pre nás z tohto hľadiska kľúčový, nie je 28. október, ale 30. október, kedy sa naša politická reprezentácia na základe rovnocenného štátoprávneho aktu (Martinskej deklarácie) rozhodla opustiť habsburskú monarchiu a vytvoriť spoločný štát s Čechmi.”

Slovensko má okrem 1. septembra a 1. januára ešte tri štátne sviatky, a to 5. júl – Sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda, 29. august – Výročie SNP a 17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu. Okrem toho je desať dní pracovného pokoja a 17 pamätných dní, ktoré sú však pracovné.