Neuveriteľný paradox: V oblasti, kde nožom útočil Iránčan, faktúrujú úrady Nemcom desiatky tisíc eur za pomoc utečencom. Domáci sú v šoku

Berlín 20. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Martin Meissner)
 

Akoby toho nebolo málo. Administratíva regiónu Minden-Lübbecke na severovýchode Nemecka, kde dnes (20. 7.) Iránčan dobodal v autobuse 14 ľudí, vystavila svojim občanom faktúru na desiatky tisíc eur za pomoc sýrskym utečencom. Uvádza to časopis Focus Online.

Ilustračné foto

Neľahostajní Nemci, ktorí na seba vzali výdaje na zabezpečenie migrantov v prvých dňoch ich príjazdu, zistili, že teraz majú zaplatiť oveľa viac, pretože došlo k zmene legislatívy.
Tento nečakaný problém sa dotkol Stefana Straube-Neumanna, ktorý už niekoľko rokov pomáha sýrskym rodinám vo svojom okrese. Rovnako ako mnohí dobrovoľníci v roku 2014 u seba ubytoval rodinu migrantov — do doby, až budú oficiálne uznaní ako uchádzači o štatút utečencov. Aspoň tak dobrovoľníci pochopili patričné oznámenia ministrov a zástupcov administratívy.
Ako sa uvádza v článku, program humanitárnej pomoci začal fungovať už v roku 2013 pred veľkým prílivom migrantov. Všetky nemecké krajiny okrem Bavorska sa vtedy vyjadrili pre systém ručenia. Mnohé sýrske rodiny nedokázali samostatne organizovať presťahovanie svojich príbuzných. Dobrovoľní ručitelia im pomáhali s výdajmi na príjazd a pobyt, vrátane leteniek a nájomného. Takže spočiatku nemecká vláda nemala starosti spojené s výdajmi na živobytie utečencov.
Žiadne konzultácie a diskusie štátne úrady neviedli. Podľa slov nemeckého dobrovoľníka on a ďalší chceli iba sledovať motto Angely Merkelovej „Dokážeme to” a pomôcť utečencom. Preto bol Stefan Straube-Neumann pripravený platiť za rodinu Sýrčanov, za ktorú sa zaručil až do okamihu, až budú uznaní ako uchádzači o status utečencov. Bolo to v júni 2015 a Nemec sa domnieval, že tu je otázka uzavretá.
Avšak teraz Straube-Neumann, rovnako ako viac než 500 jeho spoluobčanov okresu Minden-Lübbecke, dostal list s požiadavkou od vlády, aby uhradili vysokú čiastku – v jeho prípade je to 46 700 eur. Výška čiastky záleží na rôznych faktoroch, vrátane toho či ide o dieťa alebo dospelého.
Dôvodom bola zmena legislatívy v roku 2016. Od tej doby občania museli hradiť výdaje migrantov po dobu troch rokov, a to dokonca aj v prípade, že už obdržali oficiálny status utečencov.
 
Straube-Neumann a ďalší dobrovoľníci sa teraz snažia zatlačiť na politické kruhy. Už pred niekoľkými mesiacmi adresovali petíciu miestnej administratíve a vláde. Odpovede zatiaľ nedostali.
Možno je to spojené s tým, že politici čakajú na rozhodnutie federálneho súdu. Straube-Neumann ani ďalší občania sa zatiaľ neponáhľajú s úhradou faktúr.
 

Príspevok Neuveriteľný paradox: V oblasti, kde nožom útočil Iránčan, faktúrujú úrady Nemcom desiatky tisíc eur za pomoc utečencom. Domáci sú v šoku zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)