Berlín 29. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DAPD/Ronald Wittek)

Nemecký Spolkový úrad pre ochranu ústavy (BfV) odhalil islamistu vo vlastných radoch. Podľa správ prezradil 51-ročný nemecký občan pri chatovaní na webe pod falošnou identitou chúlostivé informácie. Navyše ponúkol aj ďalšie informácie, ktoré by boli mohli viesť k ohrozeniu spomínaného úradu.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Informovali o tom dnes internetové vydanie periodík Die Welt, Der Spiegel, ako aj tlačová agentúra DPA.

Podľa bezpečnostných zdrojov pripravoval odhalený islamista bombový útok na centrálu BfV v Kolíne nad Rýnom, čo podľa Die Welt pri výsluchu priznal s tým, že by to bolo v súlade s Alahovým učením.

Hovorca BfV pre Die Welt uviedol, že konkrétne ohrozenie pre pracovníkov vnútroštátnej spravodajskej služby nejestvuje a ani nejestvovalo. Islamista zrejme totiž ešte nezačal s konkrétnou prípravou útoku. Zatiaľ nevedno, či sa už snažil zaobstarať si trhavinu.

Odhalený bol riadnym pracovníkom spravodajskej služby, nie iba jej informátorom alebo príležitostným spolupracovníkom. Zamestnali ho iba nedávno a počas výcviku i nasadenia sa správal nenápadne. Úrad zatiaľ neprezradil, kde odhaleného nasadil.

Podľa informácií Die Welt však muž viedol akýsi dvojaký život, tak sa napríklad na webovom chate rozprával o možnom atentáte na kolínske sídlo služby s viacerými moslimami alebo osobami vydávajúcimi sa za moslimov. Najmenej jeden z týchto ľudí však podľa všetkého pracoval ako informátor pre BfV.

Na odhaleného vydali medzičasom zatykač a podľa Die Welt je vo väzbe. Vyšetrovanie prípadu sa však prakticky iba začalo. BfV potvrdil, že príslušná prokuratúra, podľa informácií magazínu Der Spiegel prokuratúra z Düsseldorfu, sa už ujala prípadu.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.