Washington 26. októbra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/NASA)

Na stránke Uahirise na Instagrame sa objavili zábery plôch z Marsu, ktoré by sa mohli stať možnými pristávacími miestami pre robotické a budúce ľudské skúmanie. Najvýkonnejšia kamera HiRISE urobila snímky krajiny Nili Fossae na Marse a Zephyria Planum. Rovnako ako Mawrth Vallis je aj Nili Fossae potenciálnym miestom pre pristátie, a to hlavne vďaka prítomnosti ílu, ktorý tu bol objavený

Ilustračné foto

Neuveriteľne nádherná krajina Nili Fossae, píše spoločnosť pri príspevku.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

The Impossibly Gorgeous Landscape of Nili Fossae Like Mawrth Vallis, Nili Fossae is a perennial candidate for possible landing sites, mainly owing to the presence of clays that have been detected here. When we hear the word “clays,” we often assume that it refers to something currently wet. That isn’t the case today on Mars, which is bone dry. Nevertheless, the presence of clays give us a window into an ancient, wetter past. The clays likely derive from the material excavated from the nearby giant impact crater, the Isidis Basin. Additionally, there are rocks in Nili Fossae that contain carbonate minerals and more interestingly, it’s also the source of plumes of methane. In any case, there’s a great deal of mineralogical variety here, and it’s gorgeous terrain! NASA/JPL/University of Arizona https://www.uahirise.org/ESP_055277_1990

Príspevok, ktorý zdieľa Beautiful Mars (@uahirise), 23 Okt 2019 o 7:09 PDT

“Keď počujeme slovo ,íl, často predpokladáme, že sa týka niečoho, čo je mokré. Dnes to tak nie je na Marse, ktorý je úplne suchý, bolo uvedené pod fotografiou. Ďalej sa dáva vysvetlenie, prečo je tak dôležitý íl.

Napriek tomu nám prítomnosť ílov dáva okno do dávnej, vlhkejšej minulosti. Íly pravdepodobne pochádzajú z materiálu vyťaženého z neďalekého obrieho nárazového krátera Isidis Basin. Okrem toho sú v Nili Fossae horniny, ktoré obsahujú uhličitanové minerály a tiež zdroj oblakov metánu.

Kamera HiRISE. Jej účel

Je to kamera, ktorá bola vyslaná na Mars. Bola vypustená v roku 2005, k Marsu dorazila v roku 2006 a od tej doby robí snímky. Schopnosť kamery s vysokým rozlíšením prispieva VKE štúdiu červenej planéty a je tiež nevyhnutným nástrojom pre pomoc pri výbere pristávacích miest pre robotické a budúce ľudské skúmanie. V uplynulom desaťročí kamera zobrazovala prebiehajúce lavíny a objavovala tmavé toky.

Stopy života na Marse

Predtým bývalý vedec NASA Gilbert Levin oznámil, že na Marse boli nájdené stopy života pred viac ako 40 rokmi. Je to uvedené v jeho článku na portáli Scientific American. Levin uviedol, že štúdia bola vykonaná v roku 1976 ako súčasť programu Viking, ktorý zahŕňal hľadanie stôp života vo vzorkách pôdy z Marsu. Podľa jeho slov sa podarilo objaviť mikrobiálne dýchanie”, o čom má svedčiť vysoká hladina kyslíka v získaných vzorkách.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj