Bratislava 12. marca 2019 (HSP/Foto: OĽaNO)
 
“Trnavský arcibiskup Ján Orosch sa vo svojej nedeľnej kázni nesprával ako človek, ktorý má viesť ľudí s rešpektom voči ich názoru, ale ako človek, ktorý chce názor ľudí manipulovať.” Uviedol dnes predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič pred zrakom liberálnych novinárov, ktorí sa priam triasli za senzačným kopnutím do Cirkvi 

Na snímke Igor Matovič (OĽaNO)

Predseda Obyčajných reagoval na nedeľnú kázeň Jána Oroscha, v ktorej trnavský arcibiskup veriacich upozorňoval, že ak budú v prezidentských voľbách hlasovať za jednu konkrétnu kandidátku, spáchajú ťažký hriech. Orosch pritom poukazoval na Zuzanu Čaputovú. „Pán arcibiskup by sa mal za svoje bludy ospravedlniť, v tomto prípade podľa mňa konal nad rámec svojho poverenia. Vôbec sa nesprával ako človek, ktorý má viesť svoju cirkev a ľudí s rešpektom voči ich názoru, ale správal sa ako človek, ktorý chce ich názor manipulovať,” povedal neuveriteľne opovážlivo Matovič.
Orosch, naopak, sa stal skutočným pastierom svojho stáda, ktorý vystúpil pred neho preto, aby ho ochránil aj za cenu, že sa na jeho plecia znesie obrovská kritika a úklady liberálov a neomarxistických fanatikov, do ktorých sa dnešným svojím vystúpením zaradil aj Matovič so svojou okázalou “pokorou” “neautentického kresťana”.
Orosch, naopak, ukázal, ako má vyzerať skutočný biskup, skutočný pastier. Čo sa postaví do prvej línie, aby zachránil nie seba, ale veriacich, ktorí sú mu zverení.
“Považujem to za nezodpovedné konanie, šírenie bludov, a za zastrašovanie kresťanov len preto, že chcú vyjadriť svoj názor,“ uviedol Matovič.
„Nikde v náuke katolíckej cirkvi nie je napísané, že kresťan spácha ťažký hriech tým, že bude voliť kandidáta, ktorý má v dielčej otázke názor, ktorý však nemá šancu ako prezident presadiť, keďže zákony prijíma parlament a nie prezident. V náuke katolíckej cirkvi sa práve že hovorí, že kresťan by mal pri takýchto voľbách vždy posudzovať, či jeho voľba bude umenšovať zlo a maximalizovať dobro. Kresťan by mal svojich kandidátov posudzovať komplexne najmä podľa ich skutkov a nie jedného názoru,“ prekrúcal učenie cirkvi ďalej Matovič.
Vladyka Milan Chautur nedávno pritom upozornil, že nie je jedno, akú voľbu kresťan uskutoční. Keď si volí vyslovene morálne zlo, znamená to zlo aj pre jeho svedomie a pre jeho vnútorné smerovanie.
Matovič následne upriamil pozornosť na vyjadrenia Zuzany Čaputovej. „S adopciami detí homosexuálmi hlboko nesúhlasím, napriek tomu budem Zuzanu Čaputovú bez najmenších problémov a výčitiek svedomia voliť. Budem totiž posudzovať skutky kandidátov a nie slová,“ povedal Matovič a zdôraznil, že prezident zákony nenavrhuje a ani neprijíma. „Môže mať svoj názor, ale zákony prijíma parlament. Aj keď pani Čaputová má názor, s ktorým hlboko nesúhlasím, neobávam sa toho, pretože v zákonoch nemôže presadiť takúto zmenu,“ upokojoval pomýlených kresťanov, ktorí boli ochotní voliť Čaputovú.
Opäť stoja za zmienku slová vladyku Milana, ktorý povedal, že nie je jedno, kto bude zastupovať Slovensko – prezident totiž je osobou, ktorá zastupuje pred svetom všetkých Slovákov. A keď sú jej názory ultraliberálne, taký signál bude vydávať aj navôkol, jej názory budú akoby legitimizované – “veď je prezidentka” a formovať bude aj verejnú mienku najmenších, dorastajúcich občanov.
Keď Cirkev odsudzuje liberalizmus ako zásadné zlo, ako môže súhlasiť s jeho podporou do čela národa? Keď sa kresťan vo svojom vnútri stotožní s voľbou predstaviteľky tohto zla, nepribližuje sa aj on sám jej svetonázoru? Nie je hádam nútený svojou voľbou akoby legitimizovať jej postoj, súhlasiť s jej hriechom?
Matovič zároveň upozornil, že arcibiskup Orosch odsúdil názory jednej kandidátky, no neodsúdil skutky kandidátov, ktoré sú omnoho horšie. „Neodsúdil kandidáta, ktorý toleruje názor, že smrť šesť miliónov Židov je len rozprávka, a že cigánske deti by mali skončiť v plyne, lebo nie sú prínosom pre našu spoločnosť. Neodsúdil ani druhého kandidáta, ktorý ako sudca za komunistov odsúdil katolíckeho kňaza, lebo to od neho komunisti žiadali, za Mečiara devastoval súdnictvo a spravodlivosť a nechal si prideliť odmeny svojimi podriadenými v státisícoch eur. Toleroval pritom, že rodičom detí, ktoré boli obeťami trestných činov sa vyplácalo odškodné v zanedbateľných čiastkach,“ vyjadril sa Matovič, pričom opomenul, že aj v súčasnosti keď nariadi odvolací súd vykonanie istého rozsudku, sudca je povinný ho rešpektovať. (To bol aj prípad “odsúdeného kňaza”, ktorého Harabin najprv oslobodil), pričom ďalšieho kandidáta, ktorého arcibiskup Orosch nekritizoval, označil za kandidáta mafie. „Maroš Šefčovič ani raz nemal odvahu nijakým spôsobom kritizovať konanie mafiánskej organizácie, ktorá nám tu už jedenásty rok vládne. Neodsúdil ich, nenapomenul, neurobil vôbec nič, aby umenšil zlo a pomohol ľuďom. Preto sú pre mňa skutky týchto troch pánov oveľa závažnejšie, ako jeden dielčí názor Zuzany Čaputovej,“ uzavrel Igor Matovič a dodal:
„Ja ako padajúci, hriešny, neautentický a obyčajný kresťan budem voliť Zuzanu Čaputovú, lebo je dobrá žena a bude dobrá prezidentka. Pokiaľ však budem v politike, nikdy nedovolím, aby boli presadené registrované partnerstvá s adopciami detí homosexuálmi, ktoré propaguje jej politická strana,“ uzavrel vnútorne popletený Matovič
 

 

 
Príspevok Neuveriteľná trúfalosť: Matovič nazval arcibiskupa Oroscha bludárom a žiada od neho ospravedlnenie. “Čaputovú budem ako obyčajný kresťan voliť bez najmenších výčitiek!” zobrazený najskôr Hlavné správy.