Jeruzalem 25. decembra 2016 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zaútočil v sobotu na amerického prezidenta Baracka Obamu a obvinil ho z “hanebného” postoja Spojených štátov k rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), ktorá od Izraela požaduje zastavenie osídľovania okupovaného Predjordánska

Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu s americkým prezidentom Barackom ObamomNa snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu s americkým prezidentom Barackom Obamom

Netanjahu zároveň uviedol, že sa už teší na spoluprácu so svojím “priateľom”, novozvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

“Obamova administratíva uskutočnila v OSN hanebný protiizraelský útok zo zálohy,” povedal Netanjahu, pričom rezolúciu o zákaze výstavby židovských osád, ktorú v piatok schválila BR OSN, označil za “bludnú”.

Trump sa približne hodinu po hlasovaní na sociálnej sieti Twitter vyjadril, že “čo sa týka OSN, veci sa po 20. januári zmenia”. Dvadsiaty január je dňom, keď bude Trump inaugurovaný do funkcie prezidenta.

Bezpečnostná rada OSN schválila v piatok rezolúciu, ktorá požaduje od Izraela zastavenie osídľovania okupovaného Predjordánska. Spojené štáty sa tentoraz hlasovania zdržali. Predtým takmer vždy využili na podporu Izraela právo veta a podobné rezolúcie zablokovali.

Netanjahu zrušil návštevu ukrajinského premiéra Hrojsmana v Izraeli

V reakcii na hlasovanie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá v piatok odsúdila osídľovanie palestínskych území Izraelom, zrušil izraelský premiér Benjamin Netanjahu plánovanú návštevu svojho ukrajinského náprotivka Volodymyra Hrojsmana v židovskom štáte. Informoval o tom dnes Izraelský rozhlas.

Predseda ukrajinskej vlády Hrojsman mal do Izraela prísť v stredu budúci týždeň, Netanjahu však nariadil, aby bola jeho návšteva zrušená, keďže Ukrajina v Bezpečnostnej rade hlasovala v prospech rezolúcie vyzývajúcej židovský štát, aby zastavil osídľovacie aktivity na palestínskych územiach.

Hlasovania sa však, paradoxne, zdržali Spojené štáty, ktoré predtým takmer vždy využili na podporu Izraela právo veta a podobné rezolúcie zablokovali.

Netanjahu sa v noci nadnes pri príležitosti židovského sviatku chanuka zaprisahal, že túto rezolúciu vyhlási za neplatnú, a uviedol, že nariadil izraelskému ministerstvu zahraničných vecí, aby prehodnotilo vzťahy s inštitúciami Organizácie Spojených národov.

Netanjahu predtým v sobotu zaútočil na amerického prezidenta Baracka Obamu a obvinil ho z “hanebného” postoja Spojených štátov. Zároveň uviedol, že sa už teší na spoluprácu so svojím “priateľom”, novozvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom.