Moskva 27. augusta 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR – AP/Ivan Sekretarev)

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil, že jeho styky s ruským prezidentom Vladimirom Putinom vždy prispievajú k bezpečnosti a slúžia záujmom oboch krajín.
Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Putinovo stretnutie s Netanjahuom sa uskutočnilo v Soči 23. augusta.
“Poviem to takto: V posledných rokoch sa obvykle stretávam s prezidentom Ruska Vladimirom Putinom predovšetkým kvôli zabezpečeniu našich záujmov a bezpečnosti na našej severnej hranici. Môžem povedať, že všetky rokovania, ktoré sme mali, až dodnes, prispievala k našej bezpečnosti a boli tiež, myslím, v záujme Ruska a jeho bezpečnosti,” povedal Netanjahu v interview pre izraelskú televíziu 20. kanál.
Netanjahu vysvetlil, že prijal rozhodnutie o “náhlej” schôdzke s Putinom kvôli zmenám situácie v regióne. Podľa izraelského premiéra sa pravidelné stretnutia s ruským prezidentom konali nielen z dôvodov koordinovania aktivít v regióne, ale tiež kvôli sledovaniu zmien v regionálnom pomeru síl.
“V posledných týždňoch sa zmenila (situácia – red.). Je vysoká pravdepodobnosť medzinárodného víťazstva nad IS v Sýrii. To je dobré. Zlé je, že Irán aktívne a zjavne systematicky preniká tam, odkiaľ odchádza IS,” vysvetlil izraelský premiér.
Netanjahu tiež znovu obvinil Irán z pokusov o rozpútanie vojny s Izraelom, čo, podľa jeho mienky, ohrozuje nielen bezpečnosť jedného regiónu, ale celého sveta.
“Irán neskrýva, že tam (odkiaľ odchádza IS – red.) Plánuje rozmiestniť vojakov, letecké, pozemné, námorné sily. Jedným z jeho cieľov je začať vojnu s Izraelom … Toto je samozrejme zmena. Zmena, ktorá ohrozuje nás a ostatné štáty regiónu, a tiež, podľa môjho názoru, aj celý svet,” usudzuje izraelský premiér.