Tal Aviv 12. septembera 2019 (HSP/globaltimes.cn/Foto:SITA/AP-Tsafrir Abayov)

Izraelské voľby, ktoré sa uskutočnia o niekoľko dní, znamenajú pre Netanjahua veľmi veľa. Ak utrpí porážku, môže mať množstvo problémov – obvinený je z viacerých zločinov a priestupkov. Preto Netanjahu v Izraeli vedome vyhrocuje situáciu a snaží sa bodovať u izraelského obyvateľstva tvrdým postupom voči Palestínčanom

Na snímke Benjamin Netanyahu

Netanjahu sa rozhodol zabrať Palestínčanom ďalšie územia na západnom brehu Jordánu. Je mu ľahostajné, že ide o územia, ktoré Izrael odovzdal pred rokmi Palestíne, s Američanmi za chrbtom sa Netanjahu cíti dostatočne silný na to, aby Palestínčanov vyhnal zo všetkých ich území a uzavrel ich v Gaze, ktorá sa tak stala najväčším koncentračným táborom na Blízkom východe.

Netanjahu už otvorene vyhlasuje, že plánuje pripojiť celé územie západného brehu Jordánu k Izraelu, a ako je zvykom u izraelských jastrabov, nebude im robiť problém poslať tanky voči neozbrojeným palestínskym demonštrantom. V 90. rokoch Palestínčania a Izraelci uzavreli dočasné mierové dohody s Izraelom, ktoré zahŕňajú aj spoluprácu v oblasti bezpečnosti, Izraelci však dohody permanentne porušujú a etnické čistky Palestínčanov získavajú opäť nebezpečné rozmery.

Arabská liga proti Netanjahuovým predstavám protestuje a členovia Arabskej ligy sa obávajú novej agresie a opätovného porušovania medzinárodného práva zo strany Izraela. Toto vyhlásenie uviedli arabskí ministri zahraničných vecí na stretnutí v Káhire. Podľa členov ligy Netanjahu podkopáva šance na akýkoľvek mierový proces a torpéduje všetky snahy o prímerie.

Na území západného brehu Jordánu a v severnej oblasti Mŕtveho mora žije okolo 80 tisíc Palestínčanov a nasťahovalo sa tam aj 10 tisíc izraelských pravicových náboženských fanatikov, ktorí vyhrocujú cielene situáciu a využívajú skutočnosť, že ich izraelská armáda chráni. Každý deň Izraelci zaberú časť palestínskych území, každý deň tak Palestínčania zažívajú na vlastnej koži izraelský teror.

V rámci arabských vzťahov uzavreli Jordánsko a Egypt s Izraelom mierové dohody, s Izraelom tajne spolupracuje aj Saudská Arábia, ktorá je plne v područí USA. Naoko Saudi kritizujú Izrael, spoločne s Američanmi a Izraelom však riešia svoje problémy s Iránom. Americké elity nekriticky stoja na izraelskej strane.

Palestínčania upozorňujú, že Netanjahu urobí všetko preto, aby sa udržal pri moci. Obávajú sa preto etnických čistiek. Netanjahu si na Palestínčanoch vybíja aj svoju frustráciu z neúspechov v južnom Libanone, kde Hizballáh uštedril Izraelu niekoľko tvrdých porážok. Hizballáhu nerobí problém ísť do konfrontácie s Izraelom a po izraelských útokoch vždy ostreľuje izraelské územia. Po izraelskom neúspechu vo vojne s Hizballáhom v roku 2006 sa Izraelci správajú k Hizballáhu pomerne opatrne, ostreľujú Iráncov a jednotky Hizballáhu v Sýrii, spoliehajú sa však v prvom rade na americkú diplomatickú pomoc a že “Putin Iránu a Hizballáhu dohovorí”.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj