Jeruzalem 1. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/MTI/Balazs Mohai)
 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pochválil vojakov po zrážkach na hranici s pásmom Gazy.

Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu

V piatok začala séria masových protiizraelských vystúpení pod spoločným názvom Veľký pochod návratu, ktorý má pokračovať do polovice mája. V zrážkach s izraelskými vojakmi pozdĺž hranice pásma Gazy zahynulo prinajmenšom 15 Palestínčanov a asi poldruhého tisíca ich utrpelo zranenie.
Izraelská armáda priznala použitie strelných zbraní proti najagresívnejším účastníkom mnohotisícovej protestnej akcie a za zodpovednú z krvypreliatia  pokladá islamskú vládu enklávy.
„Všetka česť naším vojakom, ktorí bránia štátne hranice a poskytujú občanom Izraela možnosť v pokoji osláviť sviatok,” vraví sa v prehlásení Netanjahua. Mal na mysli židovský Pesach, ktorý začal včera.
„Izrael jedná pevne a rozhodne, aby uhájil svoju suverenitu a bezpečnosť svojich občanov,” dodal.
V armáde spočítali, že sa protestných akcií zúčastnilo 30 tisíc Palestíncov, ktorí hádzali na vojakov kamene, fľaše s horľavinou a pokúšali sa poškodiť pohraničné zátarasy horiacími pneumatikami. Vojaci upozornili na to, že mŕtvy boli muži vo veku 18-30 rokov, z ktorých päť bolo členmi bojového krídla hnutia Hamas, ktoré vládne v Gaze.
 

Príspevok Netanjahu pochválil vojakov po zrážkach na hranici Gazy zobrazený najskôr Hlavné správy.