Jeruzalem 13. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zablahoželal prezidentovi Spojených štátov Donaldovi Trumpovi k “odvážnemu rozhodnutiu”, keď dnes obvinil Irán, že nedodržiava obsah dohody o jadrovom programe uzatvorenú s medzinárodným spoločenstvom.
Na snímke prezident USA Donald Trump

Vo videoposolstve, zverejnenom na portáli YouTube, Netanjahu tvrdí, že Trump vytvoril možnosť na vylepšenie zlej dohody, potlačenie iránskej agresie, ako aj na postup voči podpore terorizmu. Predseda izraelskej vlády vyzval súčasne aj ďalších štátnikov, aby krok USA podporili.
Trump sa podľa Netanjahua odvážne postavil proti teroristickému režimu v Iráne. Dodal, že ak sa na predmetnej dohode nič nezmení, potom je isté len jedno: V priebehu niekoľkých rokov bude mať najvýznamnejší teroristický režim sveta jadrový arzenál, čo znamená obrovské nebezpečenstvo pre našu spoločnú budúcnosť.
O americkej stratégii voči Iránu dnes podrobne informoval izraelského premiéra v telefonickom rozhovore minister zahraničných vecí USA Rex Tillerson, uviedlo s odvolaním sa na úrad predsedu vlády internetové vydanie denníka Haarec.
Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia vyjadrili dnes znepokojenie nad novou stratégiou amerického prezidenta Donalda Trumpa v politike voči Iránu.
Vedúci predstavitelia spomínaných európskych štátov, francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová a britská premiérka Theresa Mayová, v spoločnom vyhlásení vzali na vedomie rozhodnutie prezidenta USA a vyjadrili znepokojenie v súvislosti s jeho možnými dôsledkami.
Zároveň pripomenuli, že Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) na základe svojich dlhodobých kontrol a monitoringu opakovane potvrdila dodržiavanie dohody iránskou stranou.
“Nabádame preto vládu a Kongres USA, aby preskúmali dopady na bezpečnosť Spojených štátov a ich spojencov skôr, ako prikročia ku krokom, ktoré by mohli oslabiť predmetnú dohodu, ako je napríklad znovuzavedenie sankcií, ktoré boli na základe dohody zrušené,” uvádza sa vo vyhlásení.
Európski signatári dohody zdieľajú Trumpovo znepokojenie v súvislosti s balistickým raketovým programom a regionálnymi aktivitami Iránu, ktoré sa dotýkajú i európskych bezpečnostných záujmov. “Sme pripravení v tejto súvislosti v užšej koordinácii s USA a všetkými zúčastnenými partnermi prijať ďalšie primerané opatrenia,” ubezpečili Macron, Merkelová a Mayová v spoločnom vyhlásení. Súčasne naznačili, že od Teheránu očakávajú ukončenie destabilizujúcich aktivít a hľadanie riešení cestou rokovaní.