Jeruzalem 6. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Jim Hollander)

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uskutočnil v utorok zriedkavú návštevu okupovaných Golanských výšin, pričom cez neďaleké hranice uprel zrak do Sýrie a varoval nepriateľov židovského štátu, aby “netestovali” jeho odhodlanie. Informovala o tom agentúra Reuters.
Na snímke Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahua sprevádzal na vyhliadkový bod na kopci, ležiacom približne tri kilometre od línie vytýčenej v roku 1974 prímerím, jeho bezpečnostný kabinet. Premiér varoval Irán pred akýmkoľvek pokusom prehĺbiť svoju vojenskú prítomnosť v Sýrii alebo vybudovať v susednom Libanone továrne na raketové strely.
“Usilujeme sa o mier, ale sme pripravení na akýkoľvek scenár a nikomu by som neradil, aby nás testoval,” povedal Netanjahu, ktorého vyjadrenie prenášali i miestne médiá.
Netanjahu zdôraznil, že Izraelčania majú “mimoriadne odhodlanie brániť svoju krajinu”, dopĺňa denník Haarec. Premiér tým odkazoval na vzrastajúce napätie na severných hraniciach Izraela. Traja najvyšší libanonskí predstavitelia v utorok obvinili Izrael z ohrozovania stability pohraničného regiónu.
Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman sa minulý týždeň zmienil o možnosti konfliktu s Libanonom. Uviedol, že v prípade vypuknutia konfliktu by izraelskí vojaci museli operovať hlboko v libanonskom území.
Izrael obsadil Golanské výšiny na západe Sýrie počas šesťdňovej vojny v roku 1967 a anektoval tento región v roku 1981, čo odsúdila Bezpečnostná rada OSN. Krátko po šesťdňovej vojne začala izraelská vláda Golanské výšiny osídľovať.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.