Jeruzalem 5. septembra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Sebastian Scheiner)

Teraz nastal čas na zvýšenie tlaku na Irán a nie na rozhovory. Myslí si to izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Momentálne je situácia taká, že sa Irán vzďaľuje od svojich záväzkov, ktoré mu vyplývajú z jadrovej dohody s mocnosťami z roku 2015. Netanjahu je toho názoru, že pokračujúce porušovanie dohody, ako aj “agresívne kroky” v medzinárodnej námornej preprave a pokusy o “vražedné útoky” na Izrael, sú impulzom na ďalšie sankcie voči Iránu. Netanjahu sa takto vyjadril vo štvrtok pred svojou návštevou Londýna

Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Očakáva sa, že Irán podnikne ďalšie kroky porušujúce jadrovú dohodu a zvýši svoje jadrové aktivity, keď mu Európa do konca týždňa nenavrhne prijateľné riešenie, ktoré by mu umožnilo predávať ropu na svetových trhoch, čo mu nateraz znemožňujú americké sankcie.

Americký prezident Donald Trump v stredu uviedol, že je otvorený rozhovorom s Teheránom.

Minulý rok od jadrovej dohody odstúpili Spojené štáty a uvalili na Irán sankcie. Teherán reagoval tým, že cez leto upustil od dvoch kľúčových záväzkov vyplývajúcich z dohody. Porušil 300-kilogramový limit na zásoby nízko obohateného uránu a začal obohacovať urán nad limit 3,67 percenta, ktorý určuje dohoda.

Prezident Hasan Rúhání v stredu tiež oznámil, že krajina začne od piatku vyvíjať centrifúgy na urýchlenie obohacovania uránu. Všetky aktivity však podľa neho budú “mierové” a pod dohľadom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Irán sa chce tiež vzdať všetkých obmedzení jadrového výskumu a vývoja.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj