Jeruzalem/Moskva 9. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-/Ariel Schalit)
 
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu ubezpečil, že žiadna krajina nie je pripravená odolať kybernetickému útoku tak dobre ako Izrael. Svoju krajinu označil za svetového lídra v oblasti kybernetickej obrany

Na snímke Benjamin Netanjahu

Reagoval tým na správy, že v súvislosti s parlamentnými voľbami, ktoré sa v Izraeli uskutočnia 9. apríla, hrozí krajine počítačový útok.
V súvislosti s týmito podozreniami sa spomína Rusko, ktoré však v stredu ústami hovoru Kremľa Dmitrija Peskova vyhlásilo, že Rusko nikdy a nikde nezasahovalo do volieb a nemá v pláne to robiť ani v budúcnosti.
Správy o možnom ovplyvňovaní predčasných volieb do Knesetu odvysielala v utorok izraelská súkromná televízia Hadašot, ktorá citovala Nadava Argamana, riaditeľa služby pre vnútornú bezpečnosť Šin Bet. Ten na neverejnom rokovaní údajne uviedol, že do volieb v Izraeli “má v pláne zasiahnuť cudzí štát. A aj zasiahne.”
Argaman podľa televízie ešte dodal, že “v tejto fáze nevie, v koho prospech alebo proti komu” to zasahovanie bude.
Šin Bet neskôr vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že Izrael má nástroje na odhalenie, monitorovanie a prekazenie pokusov o ovplyvňovanie volieb v Izraeli zo zahraničia, “ak by k nim došlo”.
Tajná služba tiež ubezpečila, že v Izraeli dokáže zabezpečiť konanie demokratických a slobodných volieb.
Premiér Netanjahu v stredu vyhlásil, že “Izrael je pripravený zabrániť kybernetickej intervencii, sme pripravení na akýkoľvek scenár. Žiadna krajina nie je pripravená viac ako my.”
Moskva je už dlhší čas opakovane terčom podozrení z pokusov o ovplyvňovanie volieb v rôznych štátoch Európy, ako aj prezidentských volieb v USA z roku 2016, a to prostredníctvom dezinformačných kampaní.
 
Príspevok Netanjahu: Izrael je schopný odvrátiť prípadný počítačový útok počas volieb zobrazený najskôr Hlavné správy.