Jeruzalem 29. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)
 

Izrael vyzval Irán stiahnuť svoje vojenské sily zo Sýrie, zatiaľčo Teherán trvá na tom, že v krajine sú iba vojenskí poradcovia, bez ohľadu na sťažnosti Tel-Avivu

Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael žiada Irán vzdať sa akejkoľvek vojenskej prítomnosti v Sýrii potom, čo Rusko oznámilo, že sily Damasku musia kontrolovať sýrske územie v blízkosti izraelských a jordánskych hraníc.
„Naša pozícia ohľadom Sýrie je jasná, myslíme si, že nikde v Sýrii nie je miesto pre iránsku vojenskú prítomnosť,” vyhlásil Benjamin Netanjahu v priebehu svojho vystúpenia vo frakcii parlamentu.
Benjamin Netanjahu už niekoľkokrát obviňoval Irán z destabilizácie situácie na Blízkom východe.
Rovnaká pozícia bola vyjadrená izraelskými oficiálnymi predstaviteľmi, ktorí uviedli, že Tel-Aviv nedovolí Iránu urobiť zo Sýrie, kde občianska vojna neustále trvá od roku 2011, svoj oporný vojenský bod.
Pracovník služby bezpečnosti Iránu odpovedal, že prítomnosť jeho krajiny v Sýrii sa obmedzuje iba na poradenstvo a je zameraná na boj proti terorizmu na žiadosť sýrskej vlády.
Tajomník Najvyššej rady národnej bezpečnosti Iránu Ali Shamkhali uviedol, že do tej doby, dokiaľ v Sýrii existuje teroristické ohrozenie, a zákonná sýrska vláda trvá na prítomnosti iránskeho poradenstva, Irán zostane v Sýrii.
 

Príspevok Netanjahu: Irán sa musí vzdať akejkoľvek vojenskej prítomnosti v Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.