Tel Aviv 16. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Mindaugas Kulbis)
 
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa ujme postu ministra obrany, ktorý sa uvoľnil po štvrtkovom odstúpení vplyvného ministra obrany Avigdora Liebermana

Na snímke Benjamin Netanyahu

Oznámil to v piatok Netanjahuov hovorca, ktorý zároveň ako nepravdivé odmietol špekulácie o tom, že sa premiér dohodol s koaličným partnerom na predčasných voľbách.
Agentúra DPA pripomenula, že Netanjahu už okrem premiérskeho postu zastáva od roku 2015 i funkciu ministra zahraničných vecí.
Politickú krízu v Izraeli spôsobilo tohtotýždňové odstúpenie Liebermana. Ten pri ohlásení svojej demisie vyzval koaličné strany, aby sa čo najskôr dohodli na termíne predčasných volieb do 120-členného Knesetu.
Lieberman, ktorý nesúhlasil s prímerím s palestínskymi militantmi v pásme Gazy, vo štvrtok odovzdal svoju demisiu do rúk premiéra. Vládu súčasne opustila aj Liebermanova strana Jisrael bejtejnu (Izrael, náš domov), takže Netanjahuovej koalícii zostala v parlamente len väčšina jediného hlasu.
Netanjahu sa v piatok v súvislosti s politickou krízou stretol s ministrom školstva Naftalim Benetom, predsedom jednej z koaličných strán Židovský domov (ha-Bajit ha-Jehudi). Benet údajne už skôr pohrozil odstúpením svojej strany z koalície v prípade, že nedostane Liebermanovu doterajšiu funkciu, priblížila DPA.
Denník Jerusalem Post priniesol po schôdzke tejto dvojice politikov informáciu, že v Izraeli sa budú konať predčasné parlamentné voľby. Premiérova strana Likud túto správu vzápätí poprela.
Nemenovaný predstaviteľ Benetovej strany však uviedol, že predčasné voľby sú potrebné a strana Židovský domov žiada, aby boli vypísané “čo najskôr”, pričom na ich termíne sa plánuje dohodnúť už na nedeľňajšom zasadnutí vlády.
 
Príspevok Netanjahu bude po Liebermanovom odchode zastávať post ministra obrany zobrazený najskôr Hlavné správy.