Filipíny 22. marca 2017 (HSP/express.co/Foto:TASR/AP-Noel Celis)

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte varoval Európsky parlament, ktorý odsúdil jeho plány opätovne zaviesť trest smrti, aby sa Únia nestarala do ich záležitostí

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte predniesol neobyčajnú a vulgárnu reč po tom, čo zákonodarcovia Európskej únie kritizovali jeho postoj k drogovým zločincom.

Na snímke filipínsky prezident Rodrigo Duterte

Európski zákonodarcovia povedali, že sú „hlboko znepokojení“ myšlienkou prezidenta opätovne zaviesť trest smrti, pričom dodali, že takýto trest je „krutý a nehumánny“.

„Budem hovoriť v angličtine. Nevnucujte vašu kultúru a vaše presvedčenie, aká by mala byť vláda na tejto planéte. Nevnucujte to do ďalších krajín, hlavne nie nám. Prečo sa nestaráte o svoje veci? Prečo sa musíte starať do nás, do čerta?!“ vyjadril sa prezident.

Krvavá drogová vojna, ktorá sa preniesla do ulíc, zabila viac ako 7000 ľudí, vrátane podozrivých drogových dílerov a obvinených narkomanov.

Na začiatku tohto roka snemovňa reprezentantov prijala návrh zákona o trestu smrti, ktorý by povolil smrť väzňov obvinených z drogovej činnosti obesením, smrtiacou injekciou alebo popravčou čatou.

Európski zákonodarcovia vo svojom vyhlásení zároveň Filipíny kritizovali argumentom, že trest smrti „neodradzuje ľudí, aby páchali trestnú činnosť“.

Branislav Zaujec

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.