Nervák do poslednej zákruty: Nový majster sveta F1 sa poriadne zapotil

 Jeho tímovému kolegovi Lewisovi Hamiltonovi z Veľkej Británie nevyšiel útok na zisk tretieho titulu v rade a celkovo štvrtého v kariére, hoci 55-kolovú Veľkú cenu Abú Zabí vyhral spôsobom štart-cieľ. Rosberg ovládol celkovú klasifikáciu s päťbodovým náskokom pred Hamiltonom (385:380) a teší sa z najväčšieho úspechu v kariére. V rokoch 2014 a 2015 bol vicemajster sveta, v oboch prípadoch sa prizeral oslavám Hamiltona. Do tretice sa situácia obrátila.

V metropole Spojených arabských emirátov potreboval Hamilton okrem vlastného víťazstva tiež to, aby Rosberg neskončil na pódiu. Kvalifikácia nepriniesla žiadne prekvapenie, Brit v nej dosiahol najrýchlejší čas pred druhým Rosbergom. Hlavné preteky tým pádom sľubovali drámu a napätie. Viac svetla do titulovej zápletky mohol vniesť štart. Hamilton však skúsene zvládol nájazd do prvej zákruty a udržal si prvé miesto, Rosberg zasa nič neriskoval a postrážil si pre neho výhodnú druhú pozíciu, hoci na neho sústavne dobiedzali Räikkönen s Ricciardom.

V 8. kole sa prví pretekári rozhodli pre výmenu pneumatík. Medzi nimi aj Hamilton, ktorému mechanici obuli stredne tvrdú sadu. Rosberg nasledoval svojho rivala v ďalšom kole, po návrate z pitstopu sa zaradil medzi Räikkönena s Ricciardom. Vzápätí sa do tímovej vysielačky posťažoval, že ho úmyselne zdržuje Verstappen. Zároveň ale nemohol riskovať prísť s ním pri predbiehaní do tesného kontaktu a ohroziť v prípade „ťuknutia“ majstrovské ambície.

V 12. kole odstúpil Jenson Button, ktorého z pretekov vyradil defekt. Pre 36-ročného Brita boli preteky v Abú Zabí rozlúčkou s jeho bohatou kariérou. Fanúšikovia odmenili majstra sveta z roku 2009 po vystúpení z kokpitu mohutným aplauzom. „Nespomínam si, že by som niekedy počas kariéry dostal defekt,“ konštatoval Button, ktorý v seriáli odkrúžil úctyhodných 305 Veľkých cien, derniéru v efjednotke si však rozhodne predstavoval inak. Medzitým Verstappen jazdiaci na druhom mieste naznačoval problém so zadnými pneumatikami. Hamiltonovi sa tiež zdalo, že jeho gumy zle priliehajú k vozovke a kĺžu, naďalej však pohodlne jazdil na čele štartového poľa. 

V 20. kole sa Rosbergovi podarilo ešte viac priblížiť k titulu, keď predbehol Verstappena a vrátil sa na druhé miesto. O štyri kolá už mal virtuálny majster sveta sedemsekundový náskok pred tretím Räikkönenom a bolo zrejmé, že jedine technické problémy alebo hrubá jazdecká chyba ho môžu obrať o titul. V 30. kole absolvoval s prehľadom aj druhú zastávku v boxoch, navyše zrýchlil a začal sťahovať manko na Hamiltona, ktorý sa už začal zmierovať s tým, že tento rok svoje majstrovské chúťky neukojí. V závere druhý muž klasifikácie využil aj poslednú možnosť a tou bolo spomalenie tempa pretekov s úmyslom, aby sa na Rosberga „nalepili“ Verstappen s Vettelom. V prípade, že by ho obaja predbehli a Hamilton by si udržal prvé miesto, mohol sa písať iný scenár majstrovských osláv. Táto taktika však Hamiltonovi nevyšla, Rosberg prišiel do cieľa na potrebnom druhom mieste.

Nový šampión položil základy zisku titulu v úvode ročníka, keď postupne vyhral VC Bahrajnu, Číny aj Ruska. Hamilton sa vrátil do boja triumfami v Monaku, Kanade, Rakúsku, Veľkej Británii, Maďarsku a Nemecku, no august a september sa opäť niesli v réžii jeho tímového kolegu. Rosberg dominoval v Belgicku, Taliansku a Singapure, neskôr pridal plný bodový zásah v Japonsku a postupnými krôčikmi sa približoval k vysnívanému cieľu. Hamilton oddialil jeho majstrovské oslavy až na záver sezóny do Abú Zabí, keď sa mu vydarilo „turné“ na americkom kontinente (vyhral VC USA, Mexika a Brazílie – pozn.). V záverečných pretekoch sezóny mal opäť najrýchlejšie vozidlo, lenže Rosberg vyťažil z náskoku a bitku o titul zvládol aj mentálne.

Pohár konštruktérov sa v značnom predstihu stal korisťou suverénneho Mercedesu. Jeho piloti vyhrali až 18 z celkovo 21 Veľkých cien. Nová sezóna sa začne 26. marca 2017 Veľkou cenou Austrálie v Melbourne.

Komentáre