Budapešť 2. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)
 
Počet občanov Maďarska, ktorí vedia, že kritická správa Európskeho parlamentu neodsúdila Maďarsko, ale vládu premiéra Viktora Orbána, od septembra ďalej stúpol. Uviedol to v piatok ľavicový denník Népszava s odvolaním sa na aktuálne výsledky prieskumu inštitútu Publicus Intézet, z ktorého tiež vyplýva, že vyše polovica Maďarov by túto správu o stave demokracie v Maďarsku schválila

Na snímke Viktor Orban

Denník podčiarkuje, že propagandistická mašinéria vládnucej strany Fidesz nedokázala presvedčiť Maďarov o tom, že správa vypracovaná poslankyňou EP z frakcie Zelených Judith Sargentiniovou, ktorú EP prijal 12. septembra v Štrasburgu, je “pomstou promigračných síl voči Maďarsku za odmietanie prisťahovalectva”.
Z prieskumu naopak vyplýva, že postupom času sa zvyšuje počet Maďarov, ktorí sa domnievajú, že Sargentinovej správa odsudzuje Orbánovu vládu a nie ich krajinu: zo septembrových 51 percent stúpol v aktuálnom prieskume na 54 percent. Stúpol ale aj počet respondentov s opačným názorom, ktorých je 34 percent.
Počet tých, ktorí tvrdili, že by hlasovali za kritickú správu, stúpol zo 44 percent v septembri na 51 percent. Z priaznivcov vládnuceho Fideszu v septembri iba necelých osem percent uviedlo, že by za Sargentiniovej správu hlasovalo, teraz ich je už 20 percent, píše Népszava.
V Sargetiniovej správe sa uvádza, že v Maďarsku existuje jednoznačné nebezpečenstvo vážneho porušovania základných európskych hodnôt. Preto je opodstatnené otvoriť proti tejto krajine konanie podľa článku č. 7 Zmluvy o EÚ pre vážne porušenie princípov právneho štátu. Poslanci maďarského parlamentu 16. októbra schválili uznesenie, ktorým Maďarsko odmieta kritickú správu EP.
 
Príspevok Népszava: Zvyšuje sa počet Maďarov, ktorí sa domnievajú, že Sargentinovej správa odsudzuje Orbánovu vládu a nie ich krajinu zobrazený najskôr Hlavné správy.