Budapešť/Viedeň 18. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
 
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa doteraz úspešne vyhol prebiehajúcim protestom vo svojej vlasti. Počas účasti na dvojdňovom Fóre EÚ-Afrika, ktoré sa od pondelka koná vo Viedni za prítomnosti európskych a afrických lídrov, ho však demonštrácia neminie, uviedlo v utorok internetové vydanie ľavicového denníka Népszava

Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Protest proti politike Orbánovej vlády 20 metrov od budovy maďarského veľvyslanectva vo Viedni pripravuje na stredu skupina Kreatívny vzdor Viedeň.
Podľa denníka v utorok organizuje demonštráciu na budapeštianskom Kossuthovom námestí prostredníctvom Facebooku skupina Demonštrujeme každý deň a v stredu budú protestovať v Nyíregyháze a vo Vacove.
Proti aktuálnym opatreniam vlády budú podľa spravodajského servera Mérce.hu protestovať v utorok alebo stredu Maďari spolu s miestnymi obyvateľmi v Dubline, Helsinkách, Bruseli, Amsterdame, Haagu, Lipsku, Hannoveri, Brémach, Stuttgarte, Varšave a v Paríži.
Séria protestov v Budapešti sa začala minulú stredu (12.12.) po schválení novely zákonníka práce, ktorá podľa jej odporcov znevýhodňuje zamestnancov rozšírením nadčasov na ročných 400 hodín z terajších 250.
Demonštranti žiadajú zrušenie novely zákonníka práce a nadčasov pre policajtov, nezávislosť justície a zrušenie nového správneho súdu, pristúpenie Maďarska k Európskej prokuratúre (EPPO) a nezávislosť verejnoprávnych médií.
 
Príspevok Népszava: Orbán sa doma vyhol protestom, demonštranti ho však čakajú vo Viedni zobrazený najskôr Hlavné správy.