Budapešť 20. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas svojej návštevy Budapešti, v rámci ktorej sa v stredu stretol aj s predsedami vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4), budoval spojenectvo proti Európskej únii, pričom v osobe maďarského ministerského predsedu Viktora Orbána, ktorý práve tomuto zoskupeniu predsedá, našiel aj komplica. Píše o tom dnešné vydanie maďarského ľavicového denníka Népszava
Na snímke Benjamin Netanjahu

Periodikum pripomína, že Netanjahu ostro kritizoval EÚ za to, že spoluprácu viaže k politickým podmienkam, napríklad v oblasti výmeny technológií.
Népszava podotýka, že o dobré hospodárske a politické vzťahy s Izraelom majú záujem všetky krajiny štvorky, aj z pohľadu toho, že automobilové fabriky v nich potrebujú izraelské technológie. Cieľom izraelského premiéra je zasa vybudovať akúsi základňu v strednej Európe, lebo Poľsko bolo v júni zvolené na nadchádzajúce dva roky za člena Bezpečnostnej rady OSN, a podporu krajín V4 v rámci EÚ potrebuje Netanjahu na zmiernenie kritiky Únie za postoj Izraela k Palestínčanom.
Spravodajský server index.hu pripomenul, že novinári čakajúci na tlačovú konferenciu po rokovaní Netanjahua s premiérmi Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska – Bohuslava Sobotku, V. Orbána, Beaty Szydlovej a Roberta Fica, mohli prostredníctvom slúchadiel na tlmočenie istý čas počúvať rozhovor neverejnej schôdzky.
Podľa servera izraelský premiér mimoriadne ostro kritizoval EÚ za to, že spoluprácu viaže k palestínskym mierovým rokovaniam. Pridal sa k nemu aj Orbán, ktorý povedal, že Európa si tak podkopáva vlastnú bezpečnosť.
Netanjahu sa negatívne vyjadroval tiež o vláde amerického prezidenta Donalda Trumpa a hovoril aj o bombardovaní Sýrie. Jeho štáb zhruba v tom čase zistil, že omylom zapnutý zvukový kanál prenáša zvuk čakajúcim novinárom, a okamžite ho vypol.