Budapešť 19. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)
 
Nemecká kancelárka Angela Merkelová pozvala do Berlína predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána. I keď je termín ich schôdzky z dôvodu nemeckej vládnej krízy zatiaľ neistý, môže toto pozvanie znamenať v nemecko-maďarských vzťahoch vážny obrat, uviedol v utorok maďarský ľavicový denník Népszava, ktorý sa odvoláva na nemenované zdroje z maďarských vládnych kruhov.

Na snímke predseda maďarskej vlády Viktor Orbán

Népszava podotkla, že ak sa stretnutie uskutoční, bolo by to “vážne uznanie” pre Orbánovu vládu, ktorého strana získala 8. apríla v parlamentných voľbách opäť dvojtretinovú väčšinu. A to aj napriek tomu, že nemecká kancelárka zrejme bude Orbána kritizovať za postoj k Stredoeurópskej univerzite (CEU) či za protimigračný zákon “Zastavme Sorosa”.
Predseda Európskej ľudovej strany (EĽS) Manfred Weber v rozhovore pre nemecký týždenník Der Spiegel v súvislosti s uvedeným maďarským zákonom poznamenal, že nikto nemusí byť členom tejto najvplyvnejšej politickej frakcie v Európskom parlamente. Fidesz na to zareagoval zmiernením návrhu protimigračného zákona.
Avšak Merkelová minulý týždeň v jednom rozhovore povedala, že hraničnými zábranami na svojej južných hraniciach chráni Maďarsko celú Európsku úniu, a teda aj Nemecko – čo je možné podľa denníka považovať z jej strany za vážne pozitívne gesto.
Periodikum ďalej podrobne informuje o momentoch, ktoré svedčili o tom, že nemecko-maďarské vzťahy dosiahli vlani dno. Príkladom bolo zrušenie plánovaného summitu krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Nemecka pod maďarským predsedníctvom v tomto zoskupení.
 
Príspevok Népszava: Merkelová pozvala Orbána – táto schôdzka by bola preňho uznaním zobrazený najskôr Hlavné správy.