Damask, Moskva 17. októbra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)

Po útokoch tureckej armády sa v Sýrii vytvorila dosť neprehľadná situácia: do pohybu prišli americké, ruské a sýrske vládne jednotky, ako aj ozbrojenci kurdských skupín a takzvaných Sýrskych demokratických síl. Všetci sa snažia obsadiť tie najvýhodnejšie pozície. Na severe krajiny panuje poriadny chaos. Dobrou správou nateraz je, že Turecko a USA sa dohodli na prímerí v Sýrii

Ilustračné foto

Ruské ministerstvo obrany zverejnilo súčasnú mapu Sýrie, aby bolo jasné, kde sa nachádzajú vojenské jednotky krajín zúčastňujúcich sa na konflikte, ako aj kurdské a sýrske opozičné jednotky.

Ruskí experti vyznačili lokality, ktoré sa prednedávnom nachádzali pod kontrolou jednotiek Sýrskych demokratických síl a kurdských ozbrojených zložiek a ktoré prešli pod kontrolu sýrskej vládnej armády. Podľa dostupných správ, vládna Sýrska arabská armáda obsadila mesto Manbij, okolité lokality mesta Tabki, letisko, tri mosty a dve vodné elektrárne.

Vládnu sýrsku armádu a útočiacu tureckú armádu, ktorú podporujú jednotky takzvanej Sýrskej slobodnej armády, oddeľovali od seba iba hliadky ruskej vojenskej polície, ktoré sa presunuli do daného regiónu a bránili, aby došlo ku zrážkam medzi znepriatelenými stranami.

Americký vojenský kontingent opustil svoje vojenské základne v okolí mestečka Dadat, ktoré sa nachádza severozápadne od mesta Manbij a Umm-Mial, a smeroval k hranici medzi Sýriou a Irakom, podľa všetkého sa presunie do Iraku. Mesto Dadat a Umm-Mial sú tiež obsadené vládnymi jednotkami.

Podľa správ, ktoré prichádzajú zo Sýrie z rôznych zdrojov, americkí vojaci, ktorí opustili svoje základne na severovýchode krajiny, sa rozmiestnia v susedných arabských krajinách – v Iraku, Kuvajtu a možno aj v Jordánsku. Ide približne o tisíc amerických vojakov.

Eugen Rusnák

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj