Vatikán 22. marca 2018 (HSP/TK KBS/RV/Foto:PrintScreen:Vatikan)
 
„Zdravím pútnikov zo Slovenska!“ Tieto slová Svätého Otca Františka pri modlitbe Anjel Pána v nedeľu 18. marca boli osobitne určené gréckokatolíckemu spoločenstvu Neokatechumenátnej cesty z Prešova. Vyše 40-člennej skupine vystrojenej národnými vlajkami Svätý Otec srdečne zamával z okna pápežského domu. Tohtoročná púť Prešovčanov je výnimočná v tom, že ju sprevádza až päť kňazov.
Členovia neokatechumenátneho spoločenstva z Prešova absolvovali v uplynulých dňoch púť na sväté miesta v Ríme a Lorete v rámci formačnej etapy zameranej na modlitbu „Otčenáš“. Ako pre Vatikánsky rozhlas prezradili účastníci púte, spoločenstvo má za sebou už 30-ročnú cestu v hnutí. Prešovské gréckokatolícke spoločenstvo bolo celosvetovo prvým neokatechumenátnym spoločenstvom východného obradu, čiže v rámci všetkých východných katolíckych cirkví, vysvetlil duchovný otec Ľubomír Petrík, protosynkel (generálny vikár) Prešovskej archieparchie. Na púti sa zúčastnil spolu s manželkou Janou. Manželia Ľubomír a Jana Petríkoví sa na mikrofón Vatican News podelili so svedectvom o svojom osobnom prežívaní púte a dali nazrieť do histórie neokatechumenátnych spoločenstiev v rámci Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.
Na veľkú slávnosť v Ríme na Tor Vergata za účasti Svätého Otca, ktorá sa pripravuje na 5. mája tohto roka pri príležitosti 50. výročia príchodu Neokatechumenátnej cesty do Večného mesta, sa podľa slov manželov Petríkovcov chystajú viacerí aj z neokatechumenátnych spoločenstiev zo Slovenska. Na podujatí sa očakáva státisícová účasť z celého sveta. Hnutie Neokatechumenátnej cesty iniciovali v roku 1964 v Madride Kiko Argüello spolu s Carmen Hernándezovou.
Zdroj: Vatikánsky rozhlas SK / Jozef Bartkovjak SJ
 
Príspevok Neokatechumenátne spoločenstvo z Prešova osobitne pozdravil Svätý Otec zobrazený najskôr Hlavné správy.