Bratislava 11. októbra 2018 (HSP/Foto:Twitter)
 
Slovenská diplomacia sa podľa veľvyslanca Nemecka na Slovensku Joachima Bleickera dá charakterizovať jednou karikatúrou, na ktorej loď s predsedom Národnej rady Andrejom Dankom a ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom kormidluje práve Danko v smere na východ. Na karikatúre je tiež znázornená slovenská vlajka prerobená na ruskú, keď slovenský znak namiesto dvojkríža a trojvršia zapĺňa ruská trikolóra

Na snímke veľvyslanec Nemecka Joachim Bleicker

Drzosť nemeckého diplomata, ktorý sa montuje do vnútorných záležitostí slovenskej politiky samozrejme vyvolala odozvu. K tejto nevhodnej pripomienke, keď nemecký diplomat sa pokúša tlačiť na slovenských politikov, aby v zahraničnej politike postupovali podľa predstáv Nemecka, sa vyjadrili viacerí politici.
V tomto prípade môžeme hovoriť o zasahovaní do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky. Veľvyslanec Bleicker na vyjadrenie tohto svojho osobného názoru nepoužil vlastný súkromný účet na sociálnej sieti, ale oficiálny Twitter nemeckého veľvyslanectva.

Na snímke 1. podpredseda strany Národná koalícia Peter Sokol

1. podpredseda národnej koalície Peter Sokol sa k tomuto kroku nemeckého diplomata vyjadril takto:
Nemecký veľvyslanec si zrejme neuvedomil, že je veľvyslancom na Slovensku nie v Bavorsku. Je neprípustné, aby sa akýkoľvek veľvyslanec cudzej krajiny vyjadroval k smerovaniu slovenskej zahraničnej politiky. To, že sa súčasné smerovanie Slovenska nemeckému veľvyslancovi nepáči, neznamená, že môže vyvíjať nátlak na slovenských politikov. Tí by takéto správanie veľvyslanca mali jednoznačne odmietnuť, predvolať si ho na ministerstvo zahraničných vecí a dať mu jasne najavo, že smerovanie Slovenska musí byť hlavne výhodné pre Slovensko a Slovákov nie pre Nemecko.
 
 

 
Status nemeckého diplomata komentoval aj eurposlanec a šéf SaS Richard Sulík: “Bez ohľadu na to, aký má názor on, ja alebo pán Danko, tu ide o odkaz oficiálneho zastúpenia nemeckej vlády predsedovi parlamentu inej suverénnej krajiny. Ak má pán veľvyslanec osobne takýto názor, nemal by na to používať oficiálny účet veľvyslanectva na sociálnej sieti. To je diiplomaticke faux pas,” napísal na Facebooku Sulík.

Na snímke Richard Sulík

“Na druhej strane Dankove zaliečanie sa ruskému kolegovi je trápne. Nepatrím síce k tým, ktorí horlivo kopú do Ruska, keď sa im naskytne príležitosť, ale to, čo predvádza Danko je nechutné a našej krajine škodí. Dobré vzťahy s EÚ sú pre nás kľúčové a v tomto som oveľa úprimnejší, ako istý Robert F., ktorý sa na jednej strane hlási do akéhosi jadra, ale na druhej strane jeho minister vnútra spolupracuje na únose Vietnamca z Nemecka. Áno, kritizujem EÚ, tam kde si kritiku zaslúži, ale v naše základnej orientácii mám úplne jasno. A s Dankom si musíme poradiť my tu doma, bez pomoci veľvyslancov. Tak zle na tom ešte nie sme,” uviedol Sulík s tým, že by ho zaujímalo, čo na toho Danka povedal možný prezident Lajčák, lebo ako minister zahraničných vecí mlčí. Pritom sa musí hanbiť pod čiernu zem.
 

 
Príspevok Nemecký veľvyslanec sa zdieľaním karikatúry drzo namontoval do zahraničnej politiky Slovenska. Sulík hovorí o “diplomatickom faux pas” zobrazený najskôr Hlavné správy.