Oer-Erkenschwick 16. februára 2018 (HSP/Foto:Wikimedia)

Muzzeín v nemeckom meste Oer-Erkenschwick už nebude môcť zvolávať moslimských veriacich k piatkovej modlitbe pomocou reproduktorov. Rozhodol o tom administratívny súd v Gelsenkirchen, ktorý týmto rozhodnutím zrušil povolenie radnice mesta Oer-Erkenschwick z roku 2013.
Ilustračné foto

Radnica mesta v tomto roku povolila používanie reproduktorov pre tureckú komunitu Ditib. Od tej doby komunita využívala reproduktory každý piatok k zvolávaniu na modlitbu. V roku 2014 mesto udelilo komunite licenciu s obmedzenou platnosťou do roku 2015.
Na zvolávanie k modlitbe pomocou reproduktorov sa sťažoval starší pár žijúci iba 900 metrov od mešity. Miestny pár podal sťažnosť v júli 2015. Dôvodom žaloby bola povesť muzzeína, ktorý je proti náboženskej slobode.
Už pred rokom advokát žalobcu uviedol:
“Tento súdny spor, sa netýka iba súhlasu s reproduktorom, ale najmä obsahu, ktorý je verejne muzzeínovým volaním širený.” Podľa právnika muzzeínovo volanie porušilo zákaz šírenia “negatívnych náboženských slobôd.” Podľa neho by nikto nemal byť nútený ku žiadnej konkrétnej viere, čo je práve prípad muzzeínovho zvolávania, ktoré je vykonávané “na úkor iných, nie tak hlasných náboženstiev.”
Wesfalen Post, ktorý o prípade prináša správu informoval, že sťažnosť podal i miestny sýrsky kresťan, avšak po tom ako čelil vyhrážkam, sťažnosť stiahol.
Wesfalen Post uvádza, že súd dostatočne nezohľadnil rovnováhu medzi záujmami tureckej komunity a jej susedov a zároveň sa tu stretli dve práva na pozitívnu a negatívnu náboženskú slobodu. Verdikt súdu neznamená, že použitie reproduktorov je v “zásade zakázné” a mesto musí brať do úvahy budúce povolenia, ale aj negatívnu náboženskú slobodu, uvádza Wesfalen Post.
Katarína Hanzlíková

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.