Chemnitz/Berlín 2. septembra 2018 (HSP/Foto: Screenshot video/Jems Meyer AP-TASR/Video Facebook)
 
Nemeckú reportérku na protestoch v Chemnitzi dav neprijal nadšene a vytkol jej manipulácie. Každopádne, títo protestujúci nevyzerajú ako neonacisti, ako naznačuje väčšina médií. Včera sa protestovalo znova… 

Na snímke z videa Nemec vysvetľuje reportérke, v čom spočíva problém

Reportérka: “Aký je váš problém?”
Nemec: “Už viac nemôžem ísť s vnúčatami do mesta! Prečo? Moja žena, moja nevesta šli pred pár dňami do mesta. Priamo pred očami policajtov sa k nim priblížili arabskí spoluobčania, mladí dobre oblečení muži, nastajlovaní s mobilmi sa k nim priblížili a hovorili: “Chcete j…ať? Chcete j…ať?”
Pýtam sa sám seba. Je toto normálne? Keby som to ja urobil pred štyrmi rokmi, policajti by ma hneď brali ako sexuálneho násilníka. A im nič neurobia!”
Iná Nemka: “Prečo tieto veci popierate? Je to pravda!” Pridal sa k nej dav a reportérke vyčítal: “To podľa vás nič nie je?”
Iný Nemec: “Ako Nemec idete do väzenia, keď len nemôžete zaplatiť dane! A títo ľudia ostávajú na slobode! Veď to je nepochopiteľné! Nepochopiteľné! A okrem toho sú tu ďalší, ich komplici, ktorí pokračujú!
Nemecký starý otec: “Ani ich nemusíte hľadať, dobodajú ďalšiu osobu! Viete vôbec, prečo tu bola uplynulú nedeľu vzbura? Jeden z ľudí šiel popri hrobe, zbadal ho Arab, ktorý naň napľul a povedal “posr.tý Nemec!” A vtedy ho ľudia nakopali do zadku. Toto bol ten dôvod! A oprávnený, no a čo! A vy ste čo v médiách ukázali? Len to ako ho kopú do zadku!.”
Iný Nemec: “Vždy prekrúcate fakty. Každý, koho tieto neakceptovateľné podmienky v našej krajine hnevajú, je podľa vás nacista.
Reportérka: “A to presne som aj chcela ukázať!”
Nemka: “Jasné, toto ste chceli ukázať! Hovoríme vám o tom, a vy všetko popierate!”
Reportérka: “Ja to vôbec nepopieram”
Nemka: “Ale samozrejme, že popierate”.
Na tomto mieste sa diskusia vo videu končí. Zatiaľ to nevyzerá, že by sa situácia v Chemnitzi upokojovala. Sýrčan, ktorý tam smrteľne dobodal Nemca, bola zrejme už poslednou kvapkou v pohári trpezlivosti Nemcov. Za mohutného sprievodu polície vyšlo aj v sobotu 1. septembra do ulíc nemeckého mesta Chemnitz približne 8000 ľudí z rôznych táborov, aby sa zúčastnili na viacerých demonštráciách po tamojších násilných udalostiach. Polícia hlásila ojedinelé potýčky, väčšina účastníkov sa však večer začala pokojne rozchádzať, informovala agentúra DPA
 

 

Chemnitz sa stal stredobodom debaty o cudzincoch v nemeckej spoločnosti po tom, ako v meste minulú nedeľu (26. augusta) dobodali na smrť 35-ročného Nemca. Dvoch podozrivých z činu, Iračana a Sýrčana, zadržali a umiestnili do vyšetrovacej väzby.

Na snímke demonštranti

V uplynulom týždni mesto zažilo viaceré pochody a protesty organizované pravicovými skupinami, počas ktorých sa objavili správy o útokoch na okoloidúcich cudzincov, i protidemonštrácie. Pokým jedna strana obhajuje multikulturalizmus, druhá tvrdí, že neobmedzená imigrácia urobila Nemecko menej bezpečným, píše DPA.
Týždeň po smrtiacom útoku a následných nepokojoch sa v sobotu zúčastnilo približne 4500 ľudí na spoločnom pochode pravicovopopulistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) a xenofóbnej iniciatívy Pegida. Pridali sa k nim aj demonštranti z pravicovopopulistického občianskeho hnutia Pro Chemnitz.
Mnohí niesli transparenty s nápismi “My sme ľud” a “Merkelová musí odísť”, ktorým poukazovali na kontroverznú migračnú politiku kancelárky Angely Merkelovej.
Súbežne sa okolo 3500 ľudí zhromaždilo na demonštrácii za pokoj a proti násiliu a xenofóbii – so sloganmi ako “Chemnitz bez nacistov” či “Srdce namiesto štvania”.
Atmosféra v centre mesta bola počas týchto podujatí postupne čoraz viac napätá, uviedla DPA. Pochod pravicových demonštrantov sa večer pohyboval len pomaly a po neskorom začiatku ho zastavili a následne za hlasných protestov ukončila polícia, ktorá priviezla aj vodné delá. Veľká časť účastníkov však spočiatku odmietala z miesta odísť.
Polícia oznámila, že protidemonštranti sa predtým pokúsili dostať sa na trasu pochodu. Na Twitteri uviedla, že jej príslušníci boli miestami nútení použiť silu, preto znova apelovala na zdržanie sa násilia. Miestne bezpečnostné zložky posilnili aj policajti z iných spolkových krajín i Spolková polícia.
 
Pri protestoch v Chemnitzi utrpelo zranenia najmenej 9 ľudí
Pri sobotných demonštráciách v nemeckom meste Chemnitz utrpelo zranenia najmenej deväť ľudí. Vyplýva to z predbežnej bilancie polície, ktorá tiež zaznamenala najmenej 25 trestných činov, informovala agentúra DPA.
Bližšie podrobnosti o zranených polícia neposkytla. V prípade trestných činov podľa nej išlo o poškodzovanie majetku, ublíženie na tele, kladenie odporu policajtom a použitie symbolov protiústavných organizácií.
Potýčky boli hlásené medzi demonštrantmi a policajtmi po tom, ako pravicovú demonštráciu proti migrantom ukončili skôr, ako bolo plánované. S políciou sa dostali do konfliktu aj niektorí členovia skupiny asi 300 osôb, ktorí sa pokúsili preniknúť k zhromaždeniu pravicovopopulistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD).
Na rôznych demonštráciách v meste sa zúčastnilo celkovo okolo 9500 ľudí. V nasadení bolo celkovo 1800 policajtov. Príslušníkov policajných zložiek Saska posilnili kolegovia z deviatich ďalších spolkových krajín, ako aj Spolková polícia.
 

Príspevok Nemecký starý otec vysvetlil reportérke dôvody hnevu Nemcov v Chemnitzi zobrazený najskôr Hlavné správy.