Frankfurt nad Mohanom/Berlín 4. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Arnulfo Franco)

Nemecký Spolkový kriminálny úrad (BKA) odkúpil vlani zverejnené tzv. panamské dokumenty. Za obrovské množstvo údajov s informáciami o pochybných obchodných transakciách so schránkovými firmami zaplatil BKA podľa informácií nemenovaných vládnych zdrojov istému “zdroju” päť miliónov eur.
Na snímke je informačná tabuľa s nápisom právnickej firmy Mossack Fonseca v Paname

Správu priniesla dnes tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na informáciu z Frankfurtu nad Mohanom, kde o predmetnom nákupe informovali BKA, hesenské krajinské ministerstvo financií a nemecká generálna prokuratúra bez uvedenia nákladov a akýchkoľvek podrobností.
Údaje preskúmali a vyhodnotili spoločne s hesenskou finančnou správou, aby tak mohli vyvodiť z nich trestnoprávne dôsledky. BKA pripravuje elektronické vyhodnotenie miliónov údajov, ktorých preskúmanie potrvá zrejme niekoľko mesiacov.
V kauzách trestnoprávneho charakteru, ktoré majú zahraničné súvislosti, BKA a príslušné orgány finančnej správy spolupracujú so zainteresovanými úradmi. Ako je známe, odhalenie dokumentov dostalo vlani pod tlak množstvo politikov, podnikateľov a prominentných osobností v rôznych krajinách planéty.
Aj keď je nákup bankových údajov, či kompaktných diskov s daňovými údajmi vnímaný kontroverzne, nemecký Spolkový ústavný súd už v minulosti rozhodol, že štát môže využiť údaje o daňových podvodníkoch, aj keď sa takéto informácie získali nezákonným spôsobom.
Nemecké spolkové ministerstvo financií nákup dokumentov privítalo s tým, že sa tak môže začať vyšetrovanie prípadov krátenia daní príslušnými orgánmi.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.