Nemecký šéf diplomacie je za novú formu spolupráce s Tureckom a Ukrajinou

Berlín 26. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP-Burhan Ozbilici)

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel sa vyslovil za novú formu spolupráce Európskej únie s Tureckom i Ukrajinou
Šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel (vľavo) a jeho turecký rezortný kolega Mevlüt Čavušoglu

“Keď dosiahneme rozumnú dohodu s Veľkou Britániou, ktorá bude upravovať jej vzťahy s Európou po brexite, mohlo by to byť modelom pre iné krajiny: Ukrajinu a aj Turecko,” povedal sociálnodemokratický politik pre médiá z vydavateľstva Funke Mediengruppe.
“Jednou z možností by bolo usilovať sa o novú, užšiu formu colnej únie s Ankarou. To však nepôjde, pokiaľ sa situácia v Turecku znova nezmení,” citovala ministra v noci na utorok agentúra DPA.
Gabriel si podľa vlastných slov v najbližších rokoch nedokáže predstaviť členstvo Turecka ani Ukrajiny v EÚ. “Preto musíme uvažovať o alternatívnych formách užšej spolupráce,” zdôraznil.
V Turecku existuje vôľa na zlepšenie vzťahu s Európou, domnieva sa šéf nemeckej diplomacie. “A tá je aj u nás,” dodal s tým, že dobrým znamením je nedávne prepustenie viacerých Nemcov zadržiavaných v Turecku. Veľké starosti však naďalej Berlínu robí prípad spravodajcu denníka Die Welt Deniza Yücela. “Turci vedia, aký dôležitý je pre nás jeho osud,” povedal Gabriel.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)