Berlín 29. novembra 2016 (HSP/DWN/Foto:Wikipedia)

 

Nemecký program bojových dronov sa vymkol spod kontroly. Federálna vláda bránila Bundestagu v prístupe k informáciám. Drony sú rozmiestnené na Strednom Východe

Heron TPHeron TP

 

“Nemecký program dronov určený na rozvoj útočných schopností, ktorý je nasadený v oblasti Stredného východu, potvrdzuje tento predpoklad. Parlamentná kontrola sa ďalej komplikuje. To platí aj pre výdavky,” vysvetľuje člen Bundestagu Andrej Hundko vzhľadom na nedostatok informácií o nákladoch na nemecký program bojových dronov.

K dnešnému dňu sa náklady na obstaranie piatich dronov typu “Heron TP” odhadujú na 600 miliónov eur, avšak až do 9. novembra Airbus neodovzdal záväznú ponuku. Podrobnosti nie sú známe. Ako hlavný dodávateľ bude zbrojársky koncern dohliadať na rozmiestnenie dronov v Izraeli a bude zodpovedný za logistiku, udržiavanie a ozbrojovanie dronov pôsobiacich v krajine. Pravdepodobne bude Airbus tiež poskytovať potrebnú satelitnú techniku.

Andrej Hunk ďalej hovorí: “Napriek opakovaným žiadostiam ministerstvo obrany nie je schopné vyhovieť rozpočtu zahrnutému v ponuke. Ako poslanci nemeckého parlamentu sme teda stratili kontrolu nad financiami. Domnievam sa, že celkové náklady na päť bojových dronov explodujú a na konci roka dosiahnu viac ako jednu miliardu eur.

Takisto budú pridané skryté náklady vzhľadom na to, že stále nie je jasné, kto bude skutočne platiť za širokopásmové družicové spojenia s pozemnými stanicami, ktoré sa používajú na kontrolu dronov a prenosy záberov. Na svoj vlastný satelitný program Airbus získal od federálnej vlády a financovania výskumu Európskej únie stovky miliónov eur. Ak sa tieto systémy budú využívať pre program bojových dronov, Airbus zdvojnásobí cenu.

Ministerstvo obrany chce informovať rozpočtový výbor v apríli o odhadovaných nákladov celého systému Heron TP.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.