Berlín 28. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Nemecký prezident, Frank-Walter Steinmeier, vyhlásil, že Nemecko nie je zložené z rodných Nemcov, ale imigrantov. Informoval portál Breitbart. 

Na snímke nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier

„Nie sú ani poloviční, ani celí, ani biologickí a ani noví Nemci!“ vyhlásil nemecký prezident v berlínskom Bellevueskom paláci, kde boli pozvaní ľudia s tureckými koreňmi, aby hovorili o ich pohľade na imigráciu, prispôsobovanie sa a xenofóbiu v Európe.
Nemecký prezident sa dokonca i ospravedlnil za to, že voči imigrantom boli podané sťažnosti a nahlásené incidenty, o ktorých imigranti tvrdili, že kvôli nim sa necítia v Nemecku vítaní.
„Neustále podozrievanie imigrantov, hoci sú to imigranti, ktorí v Nemecku žijú už dlho, je nielen ubližujúce voči týmto jednotlivcom, ale aj hanba pre našu krajinu,“ povedal prezident, ktorý zároveň kritizoval diskrimináciu voči ľuďom so zahraničným pôvodom.
„Rasizmus a diskriminácia narúša ľudskú dôstojnosť a poškodzuje našu demokraciu. Imigrácia vznikla, pretože sme ľudí opakovane nabádali, aby sem prišli. Takáto situácia bude pokračovať aj v budúcnosti.“
„Bez nich, bez ich rodín, ktorí sa k nim pripoja neskôr, bez ich detí a vnukov by bola naša ekonomika a spoločnosť nepredstaviteľná.“
Branislav Zaujec
 
Príspevok Nemecký prezident: “Nemecko je národ imigrantov! Niečo ako rodný Nemec neexistuje!” zobrazený najskôr Hlavné správy.