Berlín 21. novembra 2017 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Bernd von Jutrczenka)

Ako sme už informovali, v Nemecku je veľmi pravdepodobný scenár s predčasnými parlamentnými voľbami po neúspešných rokovaniach strán CDU, CSU Zelených a Slobodných demokratov FDP. Do debaty prispel aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, ktorý by bol najradšej, ak by vládu zostavili práve spomínané strany.
Na snímke nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier

V prípade predčasných volieb, ako to predpovedajú nemeckí novinári a analytici, má prezident Steinmeier dve možnosti, ako situáciu riešiť. Ak sa strany do dvoch týždňov nedohodnú na klasickej vláde, ktorá by bola prvý raz v histórii trojčlenná, buď bude musieť pristúpiť k vymenovaniu menšinovej vlády, alebo rozpustí parlament po formálnom hlasovaní o nedôvere Merkelovej vlády. V druhom prípade by do nových volieb približne na rozmedzí jari a leta 2018 dovládla provizórna, takisto menšinová vláda.
Podľa prvých vyjadrení sa prezident prikláňa k možnosti menšinovej vlády. Vyzval rokujúce politické strany, aby prehodnotili svoje postoje, a predsa sa len pokúsili o vytvorenie vlády. Oznámil, že “neschopnosť vytvoriť koalíciu existujúcimi stranami by sa v celej Európe stretla s nepochopením a veľkým znepokojením.”
Merkelová včera povedala, že je odhodlaná viesť koalíciu CDU a CSU ako líderka aj v prípadných nových voľbách. Vyhlásila takisto, že nemá záujem vstúpiť do menšinovej vlády. “V tomto bode som naozaj skeptická,” povedala nemeckým médiám.
Napriek týmto vyhláseniam Merkelovej, je podľa pozorovateľov najpravdepodobnejší scenár, že ako líderka konzervatívnej koalície skončí, aby tieto strany mohli vo voľbách opäť získať potrebnú podporu, pretože Merkelovej osoba je pre mnohých voličov veľkou prekážkou. Môže za to najmä jej postoj k migrácii a otázkam bezpečnosti. Hovorí sa aj o tom, že v súčasnosti v strane nie je líder, ktorý by ju dokázal nahradiť, pretože sama Merkelová v predošlých rokoch potlačila mnoho perspektívnych tvári, aby vybudovala svoj status silnej šéfky konzervatívnej únie.