Praha 12. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Bernd von Jutrczenka/dpa via AP)

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier pricestoval dnes na svoju prvú návštevu susedného Česka, kde ho privítal jeho mocenský náprotivok Miloš Zeman. Steinmeiera, ktorý sa stal nemeckou hlavou štátu vo februári, privítali s vojenskými poctami na Pražskom hrade.
Na snímke nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier

Okrem migračnej krízy a budúcnosti EÚ prezidenti diskutovali aj o prepojení dopravnej infraštruktúry oboch krajín, informuje webový spravodajský portál Novinky.cz. Zeman pripomenul, že so Steinmeierom sa stretol ešte ako premiér.
“Pokiaľ ide o migračné kvóty, česká vláda má rovnaký názor ako ja. Pánovi prezidentovi som povedal, že si dokážem predstaviť veľmi účinnú pomoc v krajinách pôvodu migrantov,” uviedol Zeman, ktorý následne zdôraznil aj údajnú “nezlučiteľnosť kultúr”, najmä v prípade islamských migrantov.
Steinmeier poznamenal, že musíme hľadať “prijateľné riešenia”, hoci názory môžu byť odlišné. Podľa neho EÚ nemá záujem o podporu migrácie. Podľa agentúry DPA je Steinmeierova návšteva zameraná na pokus zmeniť postoj Prahy k prijatiu jej podielu migrantov, čo medzi Českom a Bruselom vyvoláva napätie.
Česko je jednou z krajín, ktoré odmietajú schému EÚ o povinnom rozdelení si 120.000 žiadateľov o azyl z tzv. nárazníkových krajín ako Taliansko či Grécko.
Zeman po stretnutí vyzdvihol rekordne nízku nezamestnanosť v Česku i Nemecku a pripomenul plánovanú výstavbu vysokorýchlostných spojení do Berlína alebo Mníchova, čo bolo tiež témou diskusie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.