Budapešť 4. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:Geert Vanden Wijngaert)
 
Námestník nemeckého ministerstva zahraničných vecí Michael Roth, ktorý je v rezorte diplomacie zodpovedný za európske záležitosti, odriekol utorňajšiu návštevu Budapešti

Na snímke Michael Roth

Spravodajskému serveru Privátbankár.hu jeho sekretariát oznámil, že Roth do Maďarska neodcestoval pre chorobu, pričom podľa servera politik, ktorý často kritizoval vládu premiéra Viktora Orbána, má v utorok a v stredu v pláne rokovania i prednášku v Berlíne.
“Sloboda vedy je jedným z hlavných princípov liberálnej, otvorenej a demokratickej spoločnosti a je neodmysliteľnou súčasťou DNA Európy. Prinútenie Stredoeurópskej univerzity (CEU) k odchodu z Budapešti je veľkou stratou,” komentoval avizované sťahovanie CEU do Viedne v utorok ráno Roth na Twitteri.
Predstaviteľ nemeckej diplomacie sa mal v Budapešti zúčastniť na nemecko-maďarskom fóre nazvanom Mládež, dialóg, budúcnosť, ktoré organizovala Andrássyho univerzita. Podľa oficiálneho programu sa Roth chcel zvlášť stretnúť aj so zástupcami maďarskej vlády.
Maďarský denník Népszava v tejto súvislosti uviedol, že dôvodom Rothovej neúčasti na fóre môže byť skutočnosť, že jeden maďarský minister a jeden štátny tajomník odriekli účasť na podujatí Andrássyho univerzity s odvolaním sa na dôležité podujatie vládnej strany Fidesz, o ktorom nikto nič nevie. Népszava konštatovala, že aj toto je prejavom zhoršenia nemecko-maďarských vzťahov. Podľa Privatbankar.hu sťahovanie CEU do Viedne mohlo byť poslednou kvapkou v pohári.
Roth, ktorý je politikom Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), aj predtým už niekoľkokrát ostro kritizoval Orbánovu vládu. Naposledy sa na adresu Orbána vyjadril ironicky v súvislosti s udelením politického azylu bývalému premiérovi Macedónska Nikolovi Gruevskému, vo vlasti právoplatne odsúdenému za korupciu, keď na Twitteri napísal: “Maďarsko otvára hranice utečencom. Úžasné…”
Neskôr dodal, že štatút utečenca je ľudským právom. “Je to záchranný pás humanity pre politicky prenasledovaných. Nie je však určený pre kamarátov predsedu vlády, ktorí utekajú pred spravodlivosťou. EÚ musí zostať spoločenstvom demokratických právnych štátov,” zdôraznil Roth.
Vlani, po rokovaniach s maďarskou vládou a predstaviteľmi občianskych organizácií v Budapešti, tento nemecký politik na Facebooku napísal, že Maďarsko je ťažký partner. “Utečeneckú politiku, slobodu vedy, ale aj otázky mimovládnych organizácií, médií či právneho štátu tam vnímajú inak,” podotkol Roth na spoločenskej sieti a dodal, že práve preto treba s Maďarskom hovoriť o týchto záležitostiach.
 
Príspevok Nemecký politik odriekol návštevu Budapešti; znova kritizoval Orbána zobrazený najskôr Hlavné správy.