Berlín 1. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Michael Sohn)

Nemeckí poslanci schválili vo štvrtok legislatívu, ktorá predlžuje platnosť súčasných predpisov obmedzujúcich práva migrantov priviesť do krajiny svojich blízkych príbuzných.
Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová

Otvorili tým cestu pre nový plán, na ktorom sa dohodli na koaličných rokovaniach zástupcovia konzervatívnej únie CDU/CSU kancelárky Angely Merkelovej a sociálni demokrati z SPD. Plán by mal vstúpiť do platnosti v lete, uvádza agentúra AP.
Parlamentom schválená legislatíva navrhnutá Merkelovej blokom predlžuje do júla súčasný dočasný predpis zakazujúci, aby sa príbuzní spojili s migrantami, ktorí ešte nezískali plný azyl.
Celá záležitosť bola významným predmetom sporu medzi Merkelovej konzervatívcami a sociálnymi demokratmi, ale začiatkom tohto týždňa boli schopní dosiahnuť dohodu počas koaličných rokovaní o vytvorení novej vlády. Podľa tohto plánu Nemecko povolí mesačne príchod 1000 príbuzným migrantov, ktorým ešte neudelili azyl, a dodatočne aj ľuďom, ktorých prípady sú podľa existujúcich predpisov považované za núdzové.
Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere presadzoval v parlamente predĺženie súčasného stavu, aby sa vydláždila cesta novej dohode, ktorú považuje za spravodlivý kompromis, dodáva AP.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.