Nemecký minister zahraničných vecí vyzýva na jasný a vážny dialóg s Iránom

Berlín 7. januára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- DPA/Wolfgang Kumm)

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel vyzýva na “jasný a vážny” dialóg s Iránom. Sú podľa neho potrebné rozhovory o “problematickom” regionálnom vplyve Iránu i o jeho raketovom programe, povedal šéf nemeckej diplomacie pre nedeľník Bild am Sonntag
Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf (vľavo) a šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel si podávajú ruky

Tento týždeň sa v podobnom duchu vyjadril aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý apeloval na “rámcovú dohodu” o úlohe Iránu v konfliktoch na Blízkom východe. Tá by mala byť akýmsi dodatkom k dohode o atómovom programe Iránu z roku 2015.
Zapájanie sa Iránu do diania v Iraku, Sýrii, Libanone a Jemene destabilizuje región a v každom prípade hrá určitú úlohu v udržiavaní tamojšieho značného napätia, zhrnul Macron v novoročnom prejave diplomatom v Paríži.
Sigmar Gabriel zároveň Teherán varoval, aby sa nepokúšal nejakým spôsobom ťažiť z konfrontácií v iránskej spoločnosti, v ktorej už niekoľko dní prebiehajú protivládne demonštrácie.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.