Berlín 4. mája 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/DPA-Hannibal Hanschke)
 
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas trvá na tom, že zodpovednosť za genocídu židov počas druhej svetovej vojny (holocaust) nesie výlučne Nemecko. Reagoval tak na vyjadrenia palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása, ktorý vyjadril názor, že príčinou holocaustu nebol ani tak antisemitizmus, ako skôr „sociálne správanie“ sa židov a ich záľuba v úžere. Informáciu priniesol nemecký denník Die Welt.

Na snímke Heiko Maas

82-ročný palestínsky politik Mahmúd Abbás sa domnieva, že židovské etnikum stratilo pôvodné historické korene vo „svätej zemi“ (Palestína). Plán jeho opätovného presídlenia do Palestíny bol podľa Mahmúda Abbása výsledkom dohody nacistického ministerstva financií (Wirtschaftsministerium) a anglo-palestínskej banky, s čím mal údajne osobne súhlasiť nacistický vodca Adolf Hitler. Vo svojom prejave pred Palestínskou národnou radou Mahmúd Abbás tiež uviedol, že na základe dohody nacistického Wirtschaftsministerium s Anglo-Palestine Bank malo byť židom dokonca umožnené, aby si prostredníctvom uvedenej banky mohli pri presídlení do Palestíny presunúť do novej domoviny celý svoj majetok.
Heiko Maas sa voči uvedeným tvrdeniam ostro ohradil s tým, že akékoľvek relativizovanie viny Nemcov na holocauste je neprípustné. „Zodpovednosť za najukrutnejší zločin v dejinách ľudstva nesie Nemecko“, zdôraznil Heiko Maas a odsúdil akékoľvek úvahy o tom, že časť viny by mohli na svojom osude mať samotní židia. V podobnom duchu ako Heiko Maas sa vyjadril aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby odsúdilo antisemitské vyjadrenia Mahmúda Abbása.
Gabriel Gačko
 
Príspevok Nemecký minister zahraničia Heiko Maas sa ostro ohradil voči zľahčovaniu nemeckej zodpovednosti za holocaust zobrazený najskôr Hlavné správy.