Berlín 12. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner)

Nemecký minister vnútra Thomas de Maziere (CDU) povedal v sobotu v rozhovore pre noviny Rheinische Post, že dávky na imigrantov sú v Nemecku pomerne vysoké a je za to, aby sa tieto dávky vo všetkých krajinách EÚ zjednotili. Krajiny ako Slovensko tak budú musieť navýšiť dávky pre imigrantov na úroveň Nemecka, aby imigranti mali záujem sem prísť.
Na snímke nemecký minister vnútra Thomas de Maziere

Thomas de Maiziere vyhlásil, že ak CDU nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vyhrá nadchádzajúce parlamentné voľby, bude sa snažiť o jednotnú azylovú politiku v celej Európskej únii. Nemecký model azylovej politiky pritom považuje za najlepší.
“Väčšina utečencov chce žiť v Nemecku, pretože máme veľkorysé procedurálne a prijímacie podmienky, ako aj dávky,” povedal Maiziere.
Ich zníženie odmieta a naopak chce presadiť, aby rovnaké dávky ako v Nemecku dostávali imigranti v celej EÚ. Krajiny strednej a východnej Európy tak budú musieť výrazne navýšiť dávky pre imigrantov.
Nemecký minister tiež chce zjednotiť normy pre prijímanie migrantov vrátane azylových konaní. Nemecko má príliš liberálne normy a preto by sa Slovensko muselo vzdať svojej prísnej azylovej politiky, čím by sa do krajiny dostalo oveľa viac imigrantov.
Kancelárka Angela Merkelová v roku 2015 pozvala imigrantov do Nemecka, kde ich prišlo vyše milióna  a teraz sa snaží toto bremeno hodiť aj na ostatné krajiny Európskej únie.
Slovenský premiér Robert Fico však týmto plánom nemeckých politikov zrejme nebude odporovať, keďže sa za každú cenu chce dostať do “jadra EÚ”. Zjednotenie dávok pre imigrantov či spoločná azylová politika sa dá predpokladať, že bude aplikovaná najskôr v tomto jadre.
Samuel Gdovin

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.