Berlín-Wiesbaden 25. apríla 2018 (HSP/kath.net/pm/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
 
Bývalý bavorský premiér a súčasný nový nemecký minister vnútra Horst Seehofer plánuje ostrejší kurz voči odmietnutým žiadateľom o azyl.

Na snímke nemecký minister vnútra Horst Seehofer

Hesenský poslanec a expert na integráciu CDU Ismail Tipi tento plán víta: „Máme ľudskú a spoločenskú povinnosť prijímať ľudí, ktorí ušli pred vojnou a terorom. Ale ani naše zdroje nie sú nekonečné, ani my nemôžeme ochotne prijímať všetkých. Preto musíme tých, ktorí nemajú právo na pobyt a ktorých žiadosť o azyl bola odmietnutá, znova vrátiť domov do ich pôvodnej vlasti,“ povedal Tipi. Poukázal na to, že pritom stále znova dochádza ku komplikáciám, „chýbajúce dokumenty alebo lekárske atesty môžu viesť k tomu, že sa odsun predĺži, alebo sa mu zabráni. Stáva sa tiež, že utečenci ujdú a skrývajú sa, aby sa vyhli odsunu. Tomu musíme zabrániť. Preto považujem navrhované centrá odsunu pre dobrú myšlienku.“
Minister vnútra Seehofer by chcel odstrániť z cesty aj prekážky v odsune odmietnutých azylantov. Vyplýva to z návrhu dokumentu ministerstva. Lekárske atesty, či chýbajúce dokumenty by sa už nemali všeobecne uznávať ako dôvody úplného znemožnenia odsunu.
„V centrách majú byť žiadatelia o azyl ubytovaní až do rozhodnutia. Po odmietnutí azylu majú byť odtiaľ hneď odsunutí. Potrebujeme jasné smernice. Odmietnutí utečenci musia byť k dispozícii a nesmú zmiznúť a skrývať sa, aby sa proces rýchlejšie uzavrel a odsun sa mohol uskutočniť.
 
Príspevok Nemecký minister vnútra Seehofer chce byť ostrejší voči odmietnutým azylantom zobrazený najskôr Hlavné správy.