Washington 30. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Kappeler)

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel kritizoval na svojej návšteve Washingtonu sankcie USA voči Rusku a varoval pred “novou dobou ľadovou” vo vzťahoch s Moskvou
Na snímke Sigmar Gabriel

Nové reštrikčné opatrenia USA voči Rusku vyvolali v Európe obavy pred neželanými vedľajšími účinkami, povedal Gabriel v utorok po rokovaní so svojím rezortným kolegom Rexom Tillersonom. “Nechceme úplne zničiť naše hospodárke vzťahy s Ruskom,” zdôraznil nemecký diplomat, ktorého citovala agentúra DPA.
Americký prezident Donald Trump podpísal začiatkom augusta sporný balík sankcií navrhnutých Kongresom, ktorý okrem Ruska postihuje Irán a Severnú Kóreu. Gabriel kritizoval, že sankcie proti moskovskému energetickému sektoru sa môžu dotknúť aj niektorých európskych podnikov.
Rovnako skepticky podľa DPA v Európe vnímajú aj sankcie voči Teheránu, pretože by mohli ohroziť dosiahnutú jadrovú dohodu s Iránom. “Na dodržaní tejto dohody máme veľký záujem,” povedal Gabriel. Upozornil ale, že Irán musí vedieť, že dôležité je splnenie každého jedného stanoveného bodu tejto dohody. A v danej veci bude na Teherán spoločne s Berlínom tlačiť aj Paríž, Londýn a Washington.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.