Berlín 13. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)
 
Európske krajiny by mali sledovať oveľa sebavedomejšiu zahraničnú politiku a vyplniť prázdny priestor, ktorý po sebe zanecháva izolacionizmus vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas to povedal v stredu v Berlíne vo svojom prvom významnom politickom prejave po marcovom nástupe do funkcie.

Na snímke nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas

Podľa jeho vyjadrení, ktoré citovala agentúra DPA, by mala byť spoločnou európskou odpoveďou na Trumpovu politiku “America First” (Amerika na prvom mieste) stratégia “Europe United” (Zjednotená Európa). Ako povedal Maas, Európa musí spolupracovať s Washingtonom tam, kde je to možné, a zároveň vystupovať dôraznejšie tam, kde Američania “ofenzívne spochybňujú jej hodnoty a záujmy”.
“Za prezidenta Trumpa sa stal Atlantik širším,” zhodnotil šéf nemeckej diplomacie. Desaťročia pretrvávajúce spojenectvá sú podľa neho “tvít čo tvít” spochybňované a Trumpova izolacionistická politika zanecháva po sebe vo svete obrovské vákuum.
Európske krajiny musia prekonať svoje nezhody, pokračoval Maas vo svojom prejave o budúcnosti Európy, pričom spomenul “radikálne” zomknutie Nemecka s Francúzskom a novú “európsku východnú politiku”, pokiaľ ide o spoluprácu s Ruskom. Samotní Nemci sa tiež “musia naučiť vidieť Európu viac očami iných Európanov”.
Maas pripomenul, že prístup Európy k utečeneckej kríze zanechal v mnohých Stredo- a Východoeurópanoch pocit podriadenosti cudzím činiteľom. Lepšie ako ukazovať “vztýčený ukazovák Berlína” je v tomto prípade pristúpiť na “rozumné ponuky ohľadne vyváženia záujmov”, myslí si minister. Ako však dodal, otázka migrácie nesmie byť zneužívaná vnútropoliticky na podnecovanie nálad proti EÚ.
 
Príspevok Nemecký minister Maas: Odpoveďou na America First je Europe United zobrazený najskôr Hlavné správy.