Washington 18. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michel Euler)

Nemecký minister financií Olaf Scholz vyzval Európsku úniu (EÚ), aby neeskalovala obchodný spor s USA. Scholz v piatok povedal, že predstavitelia EÚ v zákulisí intenzívne rokujú, aby dosiahli obchodnú dohodu s USA, odvrátili hroziace clá, a že dúfa v dohodu

Na snímke Olaf Scholz

Scholz na otázku novinárov týkajúcu sa nových ciel USA na syry, víno a ďalšie tovary z EÚ odpovedal, že dáva prednosť pokojnému prístupu, ktorý by nespôsobil eskaláciu napätia s Washingtonom. “Myslím, že nakoniec to bude fungovať,” povedal na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom nemeckej centrálnej banky Jensom Weidmannom na výročnom zasadnutí Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky (SB) vo Washingtone.

Obaja označili správy o brexitovej dohode a čiastočnú predbežnú obchodnú dohodu medzi USA a Čínou za pozitívne faktory, ktoré môžu prispieť k zníženiu neistoty, podporiť chuť firiem investovať a posilniť svetovú ekonomiku.

Komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmströmová v piatok povedala, že EÚ nemá inú možnosť, ako prijať odvetné opatrenia na clá, ktoré zaviedli USA v spore o podporu leteckého priemyslu.

USA v piatok zaviedli clá na tovary z EÚ v celkovej hodnote 7,5 miliardy USD (6,75 miliardy eur). Dôvodom bolo rozhodnutie WTO týkajúce sa nelegálnosti dotácií pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj