Košice 26. novembra 2018 (HSP/Foto:TASR-František Iván)
 
Nemecký europoslanec Romeo Franz sa v pléne Európskeho parlamentu o Košiciach vyjadril ako o rasistickom meste, pričom práva rómskych obyvateľov sídliska Luník IX sú podľa neho sústavne porušované

Na snímke košické sídlisko Luník IX

Europoslanec vykreslil košické sídlisko tak, že miestni obyvatelia tam sú väznení a majú zakázané cestovať mestskou hromadnou dopravou, informovala televízia Joj.
​”V Košiciach Rómovia nemôžu chodiť autobusom kvôli svojmu etnického pôvodu a myslím si, že to je aspekt, ktorý musíme ešte raz osvetliť,” vyjadril sa nemecký europoslanec Romeo Franz.
Nemecký europoslanec sa po tomto vyhlásení dokonca dostal do slovnej prestrelky so svojím slovenským kolegom. “To si vyprosím v mene Slovenskej republiky,” reagoval József Nagy, z Európskej ľudovej strany.
Slová nemeckého politika, ktorý bol osobne v Košiciach, pobúrili aj miestnych obyvateľov. “Klame. Na čo sem chodí? Ponižovať ľudí?”, vraví jeden z obyvateľov Luníka IX.
“Nie, nie je to pravda, ľudia využívajú normálne MHD,” povedal pre TV Joj starosta Luníku IX Marcel Šaňa.
“Rómovia majú rovnaké práva a povinnosti ako všetci ostatní cestujúci. Mestskú hromadnú dopravu využívajú pravidelne,” pridala sa aj hovorkyňa dopravného podniku mesta Košice Michaela Karaffová.
 
Príspevok Nemecký europoslanec o Košiciach a Luníku IX: “Rómovia nemôžu chodiť autobusom kvôli svojmu etnickému pôvodu” zobrazený najskôr Hlavné správy.